Buldan'dan Diyarbakır'a çağrı

Buldan'dan Diyarbakır'a çağrı
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, gündemdeki gelişmelere dair Diyarbakır'da gazetecilerle bir araya geldi.

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kürt siyasetçi Ahmet Türk, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi milletvekilleri Cengiz Çandar, George Aslan, Sevilay Çelenk ve Mehmet Kamaç, Diyarbakır'da bulunan bir otelde gazetecilerle bir araya geldi. Buldan, buluşmada "Seçimlerin ilk turunda demokratik bir sürecin yaşanmadığını ifade eden HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Eşit şartlarda bir yarış olmadı. Bütün engellemelere rağmen bir başarı elde ettiğimizi düşünüyoruz. Bundan sonraki süreçte Türkiye'nin barışı için 28 Mayıs bizler için önemli bir kavşak. Biz Yeşil Sol Parti olarak ilk turdaki tavrımızı devam ettiriyoruz. Sandıklarda Kılıçdaroğlu'nu destekliyoruz. Diyarbakır halkına çağırımdır; sandık başına gidelim, AKP'yi gönderelim. AKP iktidarında bir Kürt düşmanlığı ve kadın düşmanlığı var. Erdoğan'ı göndermemiz ile Demokratik yollar açılacaktır. Erdoğan kazanırsa toplum nefessiz kalır. Yeni bir yaşamın ve ülke açısından rejimi ve sitemi oyladığımızın farkında olmamız lazım. Bundan dolayı önemli ve tarihi bir seçimdir. Bu seçim bir referandumdur. Bu seçim aydınlık ve karanlık seçimidir. Türkiye'nin kaderini değiştirecek bir seçimdir. Türkiye'nin kaderini değiştirmek bizim elimizde. Umut ediyor ve diliyorum ki, 28 Mayıs’ta kazanacağız. Mesele Erdoğan ve Kılıçdaroğlu değildir. Asıl mesele Türkiye'nin geleceğidir" ifadelerini kullandı."

Kullanılmayan her oy AKP'nin değirmenine su taşır

Tarihi bir dönemeçten geçtiklerini söyleyen Ahmet Türk, "Demokrasi için mücadele ediyoruz. Sandık başına gidin ve oylarınızı kullanın. Kullanılmayan her bir oy AKP'nin değirmenine su taşır. Sandıkları kesinlikle boykot etmeyin. Bizler bu ülkeye demokrasinin gelmesini istiyoruz. Tercihimizi demokrasiden yana kullanacağız. Sevgili halkımız iki tercihle karşı karşıyayız, ya faşizm ile devam edeceğiz yâda bu sitemi değiştireceğiz. Bir bütün olarak sandık başında olmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Kaybettiğimiz oyların sebebini araştıracağız

Milletvekili seçimlerine dair değerlendireme yapan Buldan, "Biz bölgede oy kaybetmedik. Kürtler oyunu korudu. Batıda az oranda bir oy kaybımız var. Nerede eksik yaptığımızı bütün yönleriyle değerlendirip gereken ne varsa hep birlikte karar vereceğiz. Büyük baskılara rağmen Diyarbakır halkı kendi iradesine sahip çıkmıştır. Kaybettiğimiz oyların sebeplerini araştıracağız ve gerekeni yapacağız" dedi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.