‘Bu ülkeye büyük barışı getireceği’

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP Gençlik Meclisi’nin Diyarbakır’daki kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Gençlerden korkuyorlar. Korkmakta haklılar. Çünkü bu düzeni değiştirecek yürüyüşün öncüsü de kalbi de sizlersiniz. Sizlerle bu ülkeye büyük barışı getireceğiz. Buna inanıyoruz. Bu hırsız ve soyguncu, talancı ve yalancı iktidarı ilk seçimde göndereceğiz” dedi

 

YENİGÜN HABER – Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, Diyarbakır’da ‘Şimdi Gençlik Zamanı’ sloganıyla 3. Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Kongrede HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve Gençlik Meclisi üyesi Esengül Kılıç’ın birer konuşma yaptı. Kongrede konuşma yapan Sancar gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Sancar’ın konuşmasının satırbaşları şöyle: Gençlik dimdik ayakta. Umut dimdik ayakta. Bu söz boş bir söz değildir. Siz genç yoldaşlarımızı, Gençlik Meclisi yönetici ve üyelerimizi sindirmek, korkutmak ve mücadeleden alıkoymak için başvurmadıkları kirli yöntem kalmadı. Kaçırmalar, gözaltına almalar, ajanlık teklifleri, ölüm tehditleri tek tek uygulandı gençlere. Gençler, Gençlik Meclisi yöneticileri ve üyeleri ve bütün gençler buna asla aldırmadılar. Taviz vermediler, teslim olmadılar. İşte buradalar, cevabı buradan veriyorlar. Biliyorlar ki gençleri teslim alırlarsa bu toplumun özgürlük ve demokrasi umudunu da bitirirler. Biliyorlar ki gençliği sindirirlerse bu ülkede özgürlük barış eşitlik mücadelesini de engellerler. O nedenle en çok gençleri hedef alıyorlar. Bir de tabi ki gençlerden korkuyorlar. Korkmakta haklılar. Çünkü bu düzeni değiştirecek yürüyüşün öncüsü de kalbi de sizlersiniz, gençlerdir. Hiç şüpheniz olmasın. Kazanacağız çünkü haklıyız. Çünkü direniyoruz. Çünkü geleceğe kararlılıkla yürüyoruz.

“Kayyım politikaları Kürt halkının ruhunu çalma girişimleridir”

İşte buna karşı uyanık olmak zorundayız Çok ciddi mücadele yürütmek zorundayız. Kayyım politikaları sadece iradeyi teslim alma çabaları değildir. Sadece irade gaspı değildir. Aynı zamanda Kürt halkının ruhunu çalma girişimleridir. Gençliği yozlaştırma, çürütme ve böylece teslim alma rejimidir. Rejime karşı, kayyım rejimine karşı mücadele bütün bunları göz önünde bulundurularak topyekün yapılmalıdır. İrademizi, gücümüzü, onurumuzu, geleceğimizi korumak için kayyım rejimine her alanda mücadeleyi büyütme zorunluluğumuz vardır. Gençlik Meclisimiz zaten uzun süredir bu mücadeleyi yürütüyor. Bağımlılığa, uyuşturucu tuzaklarına karşı bir kampanya yürütüyor. Buna daha da fazla güç vermek lazım.  Bu ırkçı, tekçi, soyguncu, talancı, yalancı düzene karşı büyük demokrasi ittifakını kurma hedefiyle yürüyoruz. Bu ittifakın öncülüğünü siz gençler yapacaksınız. Siz gençler Marmara’dan Ege’ye, Kürdistan’ın her bir yerinden Türkiye’nin her köşesine, özgürlük, eşitlik isteyen gençler, özgür, laik, demokratik bir eğitim isteyen gençler, onurlu bir yaşam hedefleyen gençler sizler bir araya geldiğinizde bizim işimizi asıl sizler halledeceğiz. Biz hedefi demokrasi ittifakı koyduk, bunun öncüsü siz olacaksınız. Sizin mücadeleniz ve kararlılığınız olacak. Demokrasi ittifakının yolunu sizler açacaksanız.

“HDP’den, halktan korkuyorlar; o yüzden davalar açıyorlar”

HDP gençlik, kadın partisidir, ekoloji partisidir, bu ülkede güzel geleceğin adresidir. O nedenle HDP’ye saldırıyorlar. O nedenle bizi yok etmek için her yolu kullanıyorlar. Kobanî Kumpas Davasının amacı da budur. Bu fikriyattan korkuyorlar. Bu mücadele azminden, halkın sonsuz bağlılığından, kararlılığından korkuyorlar. O nedenle davalar açıyorlar. Kobanî Kumpas Davası diye boş bir davayla arkadaşlarımızı rehin tutuyorlar. Ama o salonlarda yargılayanlar rejimin hakimleri değil bizim yoldaşımızdır. Yoldaşlarımız bu düzeni yargılıyor ve mahkum ediyor. Yoldaşlarımızı, mücadele eden onurlu duran herkesi zindanlara tıkıyorlar. Zindanları şimdi de ölüm evlerine, işkencehaneye çeviriyorlar. Oradaki amaç da belli. İradeyi kırmak ve teslim almak istiyorlar. Biliyorlar ki iradesiz bir insan onursuz hayata teslim olur. O nedenle Kürt halkının da Türkiye emekçi haklarının iradesini de teslim alarak onursuz bir geleceği dayatmak istiyorlar. Zindanlardaki mücadele de onur mücadelesidir, geleceğine, halkına sahip çıkma, layık olma mücadelesidir. O nedenle her türlü işkenceyi uyguluyorlar. Göz göre göre; bu kadar hasta mahpus varken, hayatı tehlike altına olan insanları zindanlarda tutmaya devam ediyorlar. Bu fiili idam cezasıdır. Güya idam cezasını kaldırmışlardır. Şimdi hasta mahpusları orada tutarak fiili idam cezası uyguluyorlar. Son bir ayda 7 cenaze geldi. Garibe Gezer yoldaş geldi.

“HDP’yi yönetenler gençlerdir”

HDP olarak biz öyle gençlere şunları vaat ediyoruz diye konuşma yapmayız. Bizim kimseye, gençlere vaat etme gibi bir yetki ve hakka sahip olduğumuzu düşünmüyoruz. Çünkü karar verecek olanlar gençlerdir. HDP’yi yönetenler gençlerdir. HDP’nin karar organlarında gençler olacak. Biz sizin öncülüğünüzde, sizin mücadele kararlılığınızla, sizin bize yüklediğiniz sorumluluğun hakkını vermeye çalışıyoruz. Veremezsek bizden hesap sorun. Bizi eleştirin, takip edin. Bize hata yaptığımız anda uyarıda bulunun. Gençler olmadan yanlış yola da sapabiliriz. Bizim en büyük denetçimiz sizlersiniz. Parti sizlersiniz arkadaşlar. Sizlerle bu ülkeye büyük barışı getireceğiz. Buna inanıyoruz. Bu hırsız ve soyguncu, talancı ve yalancı iktidarı ilk seçimde göndereceğiz. Korkuyorlar, sandığı getirmiyorlar. Gelmekte olanı görüyorlar. Gençlerin gücünü görüyorlar. Anketlerde de saklayamıyorlar. HDP’nin arkasında büyük bir gençlik var. Bu gençlik bu mücadelenin en dinamik tarafıdır. O nedenle  sandık geldiğinde bu gücü görecekler. Bu iktidar ilk seçimde gidecek, bunu sağlayacak olan biziz ve sizlersiniz. Bu ülkeye erken seçim gelsin diye, bu iktidar erken seçimi hemen şimdi yapsın diye çağrılarımızı da mücadelemizi de sürdüreceğiz. Çünkü biliyoruz ki ilk seçimde onları göndereceğiz. Yeni yaşamın yolunu açacağız. Bu ülkede büyük barışa, yeni yaşama, demokrasiye ve özgürlüğe giden yollarda anahtar bizdedir, sizdedir. Önümüze koydukları o paslanmış kilitlerini HDP olarak sizlerle beraber bir anahtar olup açacağız.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘Bu ülkeye büyük barışı getireceği’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin