Bozan: Bağlar’da seçimler yenilenmeli

Bozan: Bağlar’da seçimler yenilenmeli
Saadet Partisi (SP) Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, gündeme ilişkin konular hakkında basın açıklaması yaptı. Parti binasında düzenlediği basın...

Saadet Partisi (SP) Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, gündeme ilişkin konular hakkında basın açıklaması yaptı. Parti binasında düzenlediği basın toplantısında konuşan Bozan, Bağlar’da seçimin yenilenmesi gerektiğini söyledi.

31 Marta Yerel seçimlerin yapıldığını belirten Bozan, “Yerel seçimlere gidilirken, adaylardan sabıka kaydı alındıktan ve Yüksek Seçim Kurulu onayladıktan sonra, adaylıklar kesinleşir. Kesinleşmiş adaylar için de vatandaşlar sandığa gidip oylarını kullanırlar. Ama maalesef bu seçimlerde, belediyelerin AKP’li adaylarda kalması veya AKP’li adaylara geçmesi için, kanunlar, içtihatlar, daha önceki uygulamalar hepsi alt üst edildi. Maç başladıktan sonra kuralların değişmesi değil, maçı kaybeden tarafın kazanması için maç bittikten sonra kuralların değiştiği bir süreci hep beraber yaşıyor ve izliyoruz. Seçim sonrası süreç, ülkemizin itibarına hem içerde, hem dışarıda ciddi bir şekilde, maalesef zarar vermektedir. Vatandaşların da artık seçime olan güvenleri sarsılmıştır. Vatandaş haklı olarak “Eğer sandıktan çıkan sonuç kabul edilmeyecekse seçimler neden yapılıyor” diye sormaktadır” dedi.

MİLLET İRADESİ HİÇE SAYILDI

Millet iradesinin hiçe sayıldığını söyleyen SP’li Bozan, sözlerine şöyle devam etti: “Seversiniz sevmezsiniz, millet kimi seçtiyse ona mazbatasını verirsiniz, sonradan bir suçu tespit edilirse, savcılarımız hakimlerimiz var gereğini yaparlar. Eğer sabit bir suçtan dolayı görevden alınacak olursa da, teamüllere göre Belediye Meclisinden birisi seçilir. Bu şekilde olduğu takdirde Milletin İradesine saygı gösterilmiş olur. “Yok, milletin iradesi AKP ve MHP’li adayları seçerse geçerli muhalefet adaylarını seçerse milletin iradesinin bir değeri yoktur” diyorsanız, o zaman seçim yapmayın, Kaymakam ve Valileri atadığınız gibi Belediye Başkanlarını da atayın gitsin. Bu kadar gerginliğe, bu kadar masrafa ve bu kadar zaman kaybına ne gerek var? YSK, bağımsız ya da partili adayların seçilme yeterliliğine sahip olup olmadıklarını Mahalli İdareler Kanunu ve Milletvekili Seçim Kanununa göre inceliyor. 24 Haziran seçimlerinde OHAL KHK’sı ile ihraç edilmiş İbrahim Kaboğlu ve Cihangir İslam’ın milletvekili adaylığının iptali için YSK’ya yapılan başvuruda seçilmelerine engel olmadığına hükmedildi. Kararda, “Kamu hizmetinde istihdam edilemezler kuralı, KHK ile görevden çıkarılanların idarenin genel idare esaslarına göre yürütmekle yükümlü olduğu kamu hizmetlerinin görülmesinde çalıştırılmayacakları anlamına gelmekte olup, milletvekillerinin idarenin yürütmekle yükümlü olduğu kamu hizmetini gören memur ve diğer görevliler kapsamında değerlendirilemeyeceği tartışmasızdır” denilmişti. 24 Hazirandan bugüne ne değişti? Seçim meydanlarında milletin iradesi bizim için önemli diyen İktidar, yine seçim öncesi, seçim sisteminin güvenirliği için garanti veren iktidar, maç başladıktan sonra kurallar değişmez diyen iktidar, maalesef seçimle devretmemek için her türlü yola başvurmaktadır. Bu durum demokrasi ve milletin iradesini yok saymaktır. 31 Mart’ta, milletin yüzde 70 oy verdiği bir kişiye, KHK’dan kaldı ki daha mahkemesi devam etmekte, kesinleşmiş bir suçunun da olmadığı söylenmekte “idari suçlamaya” dayanarak mazbatanın verilmeyip, yüzde 25 alan ikinci partiye verilmesini, yanlış ve siyasi bir karar olarak görüyoruz. Mazbata birinci olan partiye verilmediğine göre, Bağlarda seçimin yenilenmesinin daha adil ve milletin iradesine uygun olacağını düşünüyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.