Diyarbakır Yenigün

Siteden geçen yüksek gerilim hattı tehlike saçıyor!

Siteden geçen yüksek gerilim hattı tehlike saçıyor!
16 Eylül 2020 - 13:22

Kayapınar İlçesinde yüksek gerilim hattının bir sitenin bahçesinden geçmesi tehlike saçıyor. Defalarca CİMER, DEDAŞ ve mahkemeye başvurduklarını belirten site sakinleri, bir sonuç alamadıklarını söyledi. Yetkilerden yardım bekleyen site sakinleri; “Korku içindeyiz rahat hareket edemiyoruz. En ufak bir problemde bunun sorumluluğu da, vebali de çok büyük, bunun altıdan kimse kalkamaz” dedi

 

Sevda KAPLAN/ Yenigün Özel

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır’ın Merkez Kayapınar İlçesinde yüksek gerilim hattı bir sitenin bahçesinden geçiyor. Gerilim hatları ve kablolarının 10 metre ile 100 metre yükseklikte olması gerekirken, bazı yerlerde yaklaşık 3 metre yükseklikteki kablolar, site sakinlerinin korkulu rüyası oldu. Yüzlerce insanın yaşadığı sitede en yakın noktada ise çocukların oyun alanı var. Site yönetimi, korku içerisinde oyun oynayan çocuklar için oyun parkının yanına bir güvenlikçi görevlendirerek facia yaşanmaması için nöbet tutuyor. Site sakinleri defalarca Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş (DEDAŞ)’ a, Mahkeme ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) müracaat ettiklerini ancak herhangi  bir sonuç alamadıklarını belirtti. Yenigün’e konuşan site sakinleri gerilim hatlarının çözümü için yetkililerden yardım bekliyor.

‘Yüksek gerilim hattının kopması halinde yaşanacak facia korkunç olur’

Merkez Kayapınar ilçesi Tekel Mahallesi Talaytepe mevkinde bulunan Ay Yapı Sitesi’ni yapan müteahhit İhsan Ceylan inşaat aşamasında DEDAŞ başta olmak üzere bir çok kuruma ulaştıklarını, sonuç alınamayınca müteahhit firma olarak 2018 yılında CİMER’e yazı yazdıklarını belirterek, şunları söyledi:

“CİMER, yüksek gerilim hatının yerinin değiştirilmesi için DEDAŞ İl Müdürlüğüne yazı gönderdi. Bütün ödeneğin çıktığını fakat İl Müdürlüğü’nün ihaleyi gerçekleştirmeyip, ödeneğin geri gittiğini öğrendik. CİMER direk Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) yönlendirdi. İl Müdürlüğünden mi ya da başka sebeplerden ihalesi bir türlü gerçekleşmedi. İhale gerçekleşmediği için ödenek geri gidiyor. DEDAŞ’a verilen talimat sonrası yüksek gerilim hattının kaldırılması için ihale yapıldı. İhale yapılmasına rağmen gerilim hattı kaldırılmadı ve sitenin inşaatı tamamlandı. Asıl büyük tehlike ise rüzgar çıktığı zaman oluyor. Çünkü yüksek gerilim hattı rüzgarla birlikte birbirine çarpıyor. Kopması halinde ise burada yaşanacak facia ise korkunç olur.”

‘Korku içindeyiz’

Sitede bina görevlisi olan Azad Ay ise gerilim hatlarıyla ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Biz bina görevlileri iki kişiyiz. Çocuklar burada olduğu zaman ikimizden biri nöbetlerini tutuyor. Çocuklar direklere tırmanıyor. Sulama yaptığımız esnada burada duruyoruz, bazen rüzgar çıkıyor, sular tellere temas ediyor. Korku içindeyiz rahat hareket edemiyoruz. En ufak bir problemde bunun sorumluluğu da, vebali de çok büyük, bunun altıdan kimse kalkamaz.”

DEDAŞ: Hat düzenlemesi 2021 programında

Konu ile ilgili bilgi veren DEDAş yetkilileri ise, sitenin 2-3 yıl önce yapıldığını, bölgeden geçen ana iletim hatlarının 1960’lı yıllarda yapıldığını belirterek,  “Üstelik hat yapıldığında geçtiği yerler imarda ‘Yeşil alan’ olarak yer alıyor. Sonradan imar değişiklikleri yapılmış ve böyle bir durum ortaya çıkmış. Siteden geçen hat herhangi bir tehlike yaşanmasın diye enerjisi kesildi. Bu hat 2021 yılı programında yer alıyor. Mevcut duruma göre düzenlenecek” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım