Diyarbakır Yenigün

VİDEO HABER – Şehir içi ulaşıma zam iddialarına tepki!

VİDEO HABER – Şehir içi ulaşıma zam iddialarına tepki!
26 Ocak 2020 - 13:40

 

Diyarbakır İl Belediye Meclis Üyelerinin maliyetlerin yükselmesi gerekçesiyle şehir içi dolmuşları için aldıkları gündemdeki zam iddialarına karşı dar gelirli vatandaşlar tepki gösterdi. Vatandaşların aksine dolmuş şoförleri ise yıllarca bu sektörde zam yapılmadığını ve her şeyin pahalandığını belirterek istedikleri zammı hak ettiklerini söyledi

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır İl Belediye Meclis üyelerinin aldığı karar ile Diyarbakır şehir içi ulaşımı sağlayan dolmuş şoförlerine 25 kuruşluk bir zam teklifi yapıldığı iddia edildi. Yapılan bu zam teklifini dolmuş şoförlerinin yetersiz gördükleri ve bunun üzerine 50 kuruşluk yeni bir zam önerisinde bulundukları ileri sürüldü.  Gündemde olan bu zam haberlerini tepkiyle karşılayan vatandaşlar, düzenli yolculuk yapan dar gelirli insanların çoğu bu durumdan ciddi anlamda etkileneceğini belirtti. Vatandaşların aksine dolmuş şoförleri ise yıllarca bu sektörde zam yapılmadığını ve her şeyin pahalandığını belirterek istedikleri zammı hak ettiklerini söyledi.

‘Bu araçlara binen vatandaşlar dar gelirli vatandaşlardır’

Vatandaşların gelecek zamdan etkileneceğini belirten Sinan Keskin, “Her ne kadar düşük bir zam miktarı olsa da vatandaşlar bunu ödeyecek güçte değil, bu araçlara binen vatandaşlar dar gelirli vatandaşlardır. Özel araçları olmayan kişilerdir. Bir asgari ücretli için ay bazında baktığında ciddi bir rakamdır. Zam yapılmamalı” şeklinde konuştu. Öğrencilerin zamdan olumsuz etkileneceğini belirten Esra Nur Tatar, “Şu an bile fazla geliyor. Öğrenci değilim ama onlar adına konuşayım, 2 defa okula gidip geliyorlar, şu an bile fazlayken 50 kuruşluk zammın etkileyeceğini düşünüyorum. Ayrıca ben Otomotiv Öğretmenliği bitirdim fakat atanamadım. Şu an da çalışmıyorum. Yapılacak bu zam, beni fazlasıyla etkiler. Zam yapılmasını istemem ve halk olarak zam yapılmaması için elimizden ne geliyorsa yaparız” ifadelerini kullandı.

Dolmuş şoförleri: 50 kuruşluk zam çok değil

Yapılacak olan zammın çok olmadığını söyleyen Dolmuş Şoförü Mehmet, “10 yıldır şoförüm. Millete ve esnafa hayırlısının olmasını diliyoruz. Ayrıca kaç yıldır zam olmuyor. Onun için 50 kuruşluk zam çok değil. Mazotun yükselmesi, masrafların fazla olması ve araba fiyatlarının da yüksek olmasından dolayı gelecek 50 kuruşluk zam için normaldir. Bu zammın da hakkımız olduğunu düşünüyorum” dedi. Dolmuş Şoförü Mehmet Emin Yarış ise “35 yıldır şoförlük yapıyorum. ’50 kuruşluk zammı çoktan hakkettik’ diye düşünüyorum. En son 2018 yılında zam almıştık. Eskiden bir minibüs 88 bin liraydı şimdi ise 288 bin lira. Yüzde 200 yüzde 300 zam gelmiş durumda. Bu, 50 kuruşluk zam çok geliyorsa yetkilileri vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum” diye belirtti. (İLKHA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım