Dolar 16,3820
Euro 17,6193
Altın 976,27
BİST 2.450,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 32°C
Açık
Diyarbakır
32°C
Açık
Cts 33°C
Paz 35°C
Pts 35°C
Sal 34°C

‘Sağlıkçıların sesine kulak verin!’

‘Sağlıkçıların sesine kulak verin!’

Sağlık Platformu tarafından yapılan basın açıklamasında konuşan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, pandemi sürecinde sağlık emekçilerinin yaşamış olduğu zorluklara dikkat çekti.  Hastanelerin salgınla kuşatıldığı bu günlerde, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sesine, haykırışına kulak verilmesini isteyen Turan,“Düşük temel maaşlar, komik rakamlardaki performans ödemeleri ile iç içe geçerek pandemi sürecinde yaratabileceği moralsizlik ve zaaflar konusunda yetkilileri uyarıyoruz” dedi

Şehriban Eleftoz

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır Sağlık Platformu, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde özlük hakları, çalışma koşulları ve ücretlere ilişkin basın açıklaması yaptı.  Açıklamada platform adına konuşan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, sağlık çalışanlarının görmezden gelindiği bir anlayışın sürdürülemeyeceğinin altını çizdi. Sağlık emekçileri için alkışların yerini hüzün aldığı savunan Turan, sağlıkçıların sesine kulak verilip çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı.

‘Sağlık çalışanları görmezden gelinemez’

Sağlık emekçilerinin görevinin hastaları tedavi ederek toplumu hastalıklardan korumak olduğunu belirten Turan, “Toplumu ve sağlık sistemini esastan etkileyen COVID-19 gibi yoğun ve riskli dönemlerde hastalıkla mücadele etmek, bedeli ne olursa olsun bizlerin kamusal, mesleki ve hepsinden önemlisi etik sorumluluğumuzdur.  Ancak olağan sağlık hizmetleri dönemindeki performans baskısı, gerekli olmayan sağlık hizmeti tüketimi ve hekim emeği üzerinden yaratılmaya çalışılan “hasta-müşteri memnuniyeti”, SABIM -CIMER şikâyet hatları ve yönetici baskılarının üzerine şimdi de çığ gibi büyüyen vaka sayıları ile pandeminin “virüs yükü” bindirilmiştir. COVID-19 pandemisinin zayıflatılamadığı ve yaygınlaşma eğiliminin arttığı bu dönemde öncelikli ve ısrarlı talebimiz; sağlık emekçilerinin içinde bulunduğu boğucu ortamın görülmesi ve artık nefes alamayacak hale gelip tükendiklerinin farkına varılmasıdır. COVID-19 pandemisi ile mücadele her şeyin normal, olağan kabul edildiği ve Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, ülkeyi yönetenlerin sağlık çalışanlarını görmezden geldiği bir anlayışla sürdürülemez. Sağlık çalışanları için alkışların yerini uzun süredir hüzün almıştır. Hemen her gün onlarca arkadaşlarımızın hastalık haberini alıyoruz, birileri televizyonlardan, twitter mesajlarından başarı hikâyeleri anlatırken bizler ölüyoruz!” dedi.

“İstifa sayısındaki artış ciddiye alınmalı”

Sağlık emekçilerin koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayan Turan, “Koşulların pandemiye uygun olarak iyileştirilmediği; eşitlik, adalet anlayışından uzak görevlendirmelerle mağduriyetlerin yaratıldığı; sağlık çalışanlarının yakın geleceğe dair kaygılarının arttığı bu günlerde, sesini duyuramayan, umudunu yitiren sağlık çalışanlarının emeklilik ya da istifa sayısındaki artış ciddiye alınmalı ve önemsenmelidir. Kötü yönetim ve her şeyi ben bilirim anlayışının ürünü olan bu tabloların sorumluluğu Sağlık Bakanlığı’ndadır. Aylardır özveriyle çalışan sağlık çalışanlarını emeklilik ya da istifa noktasına getiren, yöneticilerin empatiden yoksun, çözüm üretmeyen dayatmaları ve vurdumduymazlıklarıdır. Sağlık meslek örgütleri olarak, sağlık emekçilerini görevlerinden uzaklaşmamaya, Sağlık Bakanlığı’nı ve ülkeyi yönetenleri ise yasaklama, kısıtlama ya da cezalandırmayı aklına bile getirmeden sağlık çalışanlarındaki bu sıkışmışlığın ve tükenmişliğin farkına varmaya davet ediyoruz. Pandemiye karşı en ön saflarda mücadeleyi yürüten bizler, güven veren, geleceğe dair kaygıları azaltan, her sağlık çalışanını değerli gören, çalışma ortamının, çalışma koşullarının iyileştirilmesini, kişisel koruyucu donanımların eksiksiz ve zamanında temin edilmesini, maddi ve manevi desteği sözlerde, vaatlerde değil fiilen, hemen ve sürekliliği sağlayarak gösteren bir sağlık yönetimi istiyoruz” diye kaydetti.

“Sağlık emekçilerinin sesine kulak verin”

Sağlık hizmeti için sunulan emeğin maddi karşılığı olmadığını ancak düşük maaşlar, performans ödemelerinin pandemi sürecinde sağlık çalışanların moralin etkilediğini kaydeden Turan şunları söyledi;

“Evde çocuğunu bırakarak ya da hastalığı anne babasına bulaştırma endişesini her gün taşıyarak günlerce COVID-19 polikliniklerinde hasta bakmanın maddi bedeli ölçülemez! COVID-19 pandemisi sürecinin toplumsal ayağını yönetemeyen, toplumda günlük hayata yansıyan bir pandemi bilinci oluşturamayan, “başarı öyküsü” yaratma çabasından kaynaklı gerçekler yerine sanal rakam ve beklentiler ile pandemide kontrolü kaybettiği anlaşılan yöneticilerin, hastanelerin salgınla kuşatıldığı bu günlerde, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sesine, haykırışına kulak vermelerini istiyoruz. Sağlık çalışanlarında manevi olarak yaşanmakta olan çöküş ve tükenmişliğin, düşük temel maaşlar, komik rakamlardaki performans ödemeleri ile iç içe geçerek pandemi sürecinde yaratabileceği moralsizlik ve zaaflar konusunda yetkilileri uyarıyoruz. Bütün çalışanların ekonomik kriz ve pandemi dikkate alınarak maaşlarında artış yapılması talebiyle beraber, ama öncelikle sağlık çalışanlarının performans dâhil hiçbir ön koşul ve sınırlamaya tabi kılınmadan, emekliliğe yansıyan, talepleri doğrultusunda temel maaş alabilmelerinin sağlanmasını; bu gerçekleşinceye kadar mevcut döner sermaye ödemelerinin salgın bitinceye kadar tavandan ödenmesini, Aile Sağlığı Merkezi ve İlçe Sağlık Müdürlüklerinde çalışan sağlık çalışanlarına da yansıtılmasını istiyoruz.”

“Sağlık çalışanlarını koruyamazsınız toplumu hiç koruyamazsınız”

Sağlık çalışanları olarak her zaman olduğu gibi işlerini severek ve onurla yapmaya devem edeceklerinin altını çizen Turan, “Ülkemizin yaşadığı onlarca olağandışı durumda mesleğimizin doğasında yer alan fedakârlığı ve özveriyi yerine getirmeyi başarmış bir mesleğin mensuplarıyız. Bu doğrultuda öneri ve taleplerimizin dikkate alınmasını umuyor, sağlık çalışanlarında biriken ve patlama noktasına gelen kaygı ve tepkileri ülkeyi yönetenlerin dikkatine sunuyoruz. Pandeminin ilk günlerinde yaptığımız uyarıyı bir kez daha tekrarlıyoruz: Sağlık çalışanlarını korumayı başaramaz, maddi ve manevi desteği sağlayamazsanız, toplumu hiç koruyamazsınız” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.