Bacaklarını kaybetme riski bulunan Bulgar hasta Türkiye'de sağlığına kavuştu

  Karın bölgesindeki üst düzey damar tıkanıklığı nedeniyle bacaklarını kaybetme riski olan 59 yaşındaki Bulgar hasta Petko, nadir tercih edilen...

Bacaklarını kaybetme riski bulunan Bulgar hasta Türkiye'de sağlığına kavuştu

Karın bölgesindeki üst düzey damar tıkanıklığı nedeniyle bacaklarını kaybetme riski olan 59 yaşındaki Bulgar hasta Petko, nadir tercih edilen ekstra anatomik bypass yöntemi ile Türkiye’de sağlığına kavuştu.

Bacaklarını kaybetme riski bulunan Bulgar hasta Türkiye’de sağlığına kavuştu - Tıkla İzle

Yaşadığı sağlık problemlerinden dolayı diyaliz hastası da olan Petko'nun sağlık durumu aynı zamanda böbrek nakli için de uygun hale getirildi.

Bulgaristan'da geçirdiği ameliyatlar sonrası karın bölgesinde bulunan Abdominal Aort denilen damarı tıkanan 59 yaşındaki Petko Georgiev'in bacaklarındaki kan dolaşımı sadece kılcal damarlarla sağlanmaya başlamıştı. Bu süreçte diyaliz hastası konumuna gelen Petko aynı zamanda sağlıksız kan dolaşımı yüzünden müdahale edilmediği takdirde bacaklarını kaybetme riski ile karşı karşıyaydı. Arkadaşları vasıtasıyla çok fazla tercih edilmeyen bypasslardan olan ekstra anatomik bypass ile sağlığına kavuşabileceğini öğrenen Petko, Medicana International İstanbul Hastanesi'ne başvurdu. Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünden Prof. Dr. Arda Özyüksel ve ekibinin incelemeleri sonucu ameliyata uygun bulunan 59 yaşındaki Bulgar hastaya başarılı geçen operasyonla koltuk altından alınan damardan bacaktaki damara bypass yapıldı. Bacaklarda tekrardan kan dolaşımı sağlanan Petko'nun sağlık durumu ayrıca bir sonraki aşama olan böbrek nakli için de uygun hale getirildi.

Damar üst seviyeden tıkalı ve diyaliz hastası olarak bize ulaştı

Hastanın Türkiye'ye gelmeden önceki sağlık durumu ile ilgili hikayesini aktaran Medicana International İstanbul Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünden Prof. Dr. Arda Özyüksel, “Hastamız Bulgaristan'da bacak damarlarındaki tıkanıklığa müdahale edilirken bir takım sıkıntılarla karşılaşılmış ve karındaki Abdominal Aort dediğimiz damar oldukça üst bir seviyeden tıkalı durumda bize ulaştı. Hasta bu dönemde ayrıca diyaliz hastası haline gelmiş. Haftada 3 kez diyaliz alıyordu ve karnındaki organları ve bacakları sadece kılcal damarlarla beslenir haldeydi. Biz bu şekilde hastamızı ön görüşmelerle değerlendirdik. Ameliyat yapılmasına uygun bulduk ve Bulgaristan'dan getirdik” dedi.

“Çok fazla tercih edilmeyen ekstra anatomik bypass tekniğini kullandık”

Tedavi süreci ile ilgili de bilgilendirmelerde bulunan Prof. Dr. Arda Özyüksel ekstra anatomik bypass ile ilgili detaylara değindi. Prof. Dr. Özyüksel, “Bu tür durumlarda nadir olarak kullandığımız bir ameliyat tekniği ile hastanın koltuk altı damarından bacak damarına baypas yaptık. Bu şekilde hastamızın hem bacak damarlarını kanlandırdık hem de böbrek nakli listesine girmesi durumunda böbrek nakli gerçekleştirmek için uygun bir hale getirmiş olduk. Hastamızda her şey yolunda gitti artık taburcu edebileceğiz. Ekstra anatomik bypass çok fazla tercih edilmeyen bir teknik. Bunlar genellikle çok sık kullanmadığımız ama zaman zaman yapmak zorunda olduğumuz teknikler. Fakat bu sayede hastamızın ileriye dönük olarak böbrek nakli şansını da elde ettik” dedi.

“Uzuv kaybına kadar gidebilirdi”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.