Emek ve Özgürlük İttifakı ‘seçim ittifakına’ dönüştü

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emek ve Özgürlük İttifakı, seçim ittifakına dönüştü. HDP 81 ilde, TİP en az 41 ilde kendi listesi ve amblemiyle seçime giriyor.

 

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın Halkların Demokratik Partisi (HDP) ev sahipliğinde saat 11.00’de başlayan toplantı, 7 saat sonra sona erdi. Toplantının ardından sonuç bildirgesi yayınlandı. Toplantıda Maraş merkezli depremler, sel felaketleri, derinleşen krizler, Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler gündemlerinin tartışıldığı belirtildi.

Toplantı öncesi TİP Parti Meclisi, seçime, belirledikleri illerde ittifak çatısı altında, kendi amblem ve adaylarıyla girme kararı aldı. EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz de partilerin ittifak çatısı altında kendi logolarıyla seçime girebileceği görüşünü paylaştı. HDP MYK toplantısında ise seçime tek parti ve ortak liste ile girme kararı çıktı.

16 Mart Halepçe ve Beyazıt katliamlarının yıldönümü olduğu belirtilen bildirgede, “Böylesi katliamların bir daha yaşanmayacağı, yüzleşme kültürünün yerleşik hale geldiği ve her alanda gerçek adaletin tesis edileceği bir düzeni inşa etmek için var gücümüzle çalışıyoruz” denildi.

İktidarın halkları tehdit ettiği vurgulayan bildirgede, “İktidarın halk düşmanı, ranta ve talana dayalı politikaları, krizlere yol açarak toplumun bugününü ve yarınını tehdit ediyor. 6 Şubat Maraş Pazarcık merkezli depremlerde ve 15 Mart Urfa ve Adıyaman merkezli sellerde yaşanan yıkımlar, can ve mal kayıpları, bu politikaların en açık ve trajik göstergesi olmuştur. Yaşanan felaketi ‘doğal afet veya kader planı’ olarak değerlendirmeyi, normalleşme adı altında kanıksatılma ve unutturma çabalarını kesinlikle reddediyoruz. Emek ve Özgürlük İttifakı olarak bu halk ve doğa düşmanı iktidarı ve felaketlere zemin hazırlayan düzeni değiştireceğimizi, sorumlularından hesap soracağımızı ve insan onuruna yaraşır bir yeni yaşamı inşa edeceğimizi taahhüt ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

SEÇİMLERE AYNI ÇATI ALTINDA GİRME KARARI

Bildirgenin devamında şunlar kaydedildi: “Türkiye’nin kaderini değiştirecek bir seçimin arifesindeyiz. Toplumun beklentilerini umuda çevirecek, demokratik ve özgür bir geleceği inşa edecek tarihsel ve siyasal sorumluluğumuzun bilinciyle;

* Mücadele ittifakı olarak başlattığımız süreci, genişleyerek bir seçim ittifakı haline de getirmek üzere bir irade ortaya çıktı. Seçime, Emek ve Özgürlük İttifakı olarak girme kararı alındı. Teknik çalışmalarda HDP başta olmak üzere ittifakın bileşeni olan tüm güçlerin kazanımlarını koruyup geliştirecek yol ve yöntemler esas alınacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDA ORTAK TUTUM AÇIKLANACAK

* Gündem başlıklarımızdan biri olan cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili geniş çaplı bir tartışma yürüttük. Depremden sonra cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecini tekrar değerlendirme kararı almıştık. Bugün yürüttüğümüz tartışma neticesinde oluşan ortak tutumumuzu en kısa zamanda bir basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşma kararı aldık.

* Siyasi yasakların ve davaların, şiddetin ve baskının artarak devam ettiği bir atmosferde, seçim süreci ve sandık güvenliğine dair tüm toplum kesimleriyle sürdürdüğümüz ortak çalışmaları hız kazandırarak devam ettiriyoruz.

8 Mart’ta sokakları mora boyayan kadınların mücadelesinden aldığımız güçle, Newroz ve 1 Mayıs meydanlarını dolduracağız. Bütün demokrasi güçleriyle birlikte 15 Mayıs’ı kazanacağız. Tek adam rejimine son vereceğiz. Dayanışma, mücadele ve umutla…”

HDP 81 İLDE, TİP EN AZ 41 İLDE SEÇİME GİRİYOR

Yazılı açıklamada seçim ittifakının nasıl oluşacağına ilişkin detay ise paylaşılmadı. GazeteDuvar’da yer alan habere göre HDP 81 ilde kendi logosu ve milletvekili listesiyle seçime girecek. Seçime, belirledikleri illerde ittifak çatısı altında kendi amblem ve adaylarıyla girme kararı olan TİP de aldığı bu kararı uygulayacak. (Haber Merkezi)

 

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Emek ve Özgürlük İttifakı ‘seçim ittifakına’ dönüştü
Bizi Takip Edin