Diyarbakır Yenigün

Paylan: Diyarbakır’da neden koronavirüs testi yok?

Paylan: Diyarbakır’da neden koronavirüs testi yok?
20 Mart 2020 - 16:43

HDP Milletvekili Garo Paylan, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde koronavirüs testinin yapılmamasını Meclis gündemine taşıdı.  Paylan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya Koronavirüs testinin yapılabileceğini ilan ettiğiniz Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde neden test bulunmamaktadır? diye sordu

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Diyarbakır’da koronavirüs (Kovid-19) testinin yapılabileceği açıklanan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, testin bulunmamasını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu. Paylan, Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Virüsün bulaşma riski bakımından tehlikeli bir konumda olan sağlık çalışanlarında, virüsün bulaşmasını engelleyen mahiyette; maske, eldiven, gözlük, koruyucu elbise gibi koruyucu donanım malzemeleri bulunmamaktadır” ifadelerine yer verdi.

Sorulan sorular!

Paylan, önergesinde şu soruları sordu:

“* Koronavirüs testinin yapılabileceğini ilan ettiğiniz Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde neden test bulunmamaktadır?

* Diyarbakır’daki hastanelerde, virüsün bulaşma riskini ortadan kaldıracak koruyucu malzemeler tüm sağlık çalışanlarına eksiksiz biçimde ne zaman sağlanacaktır?

* Diyarbakır’daki hastaneler, test sonucu pozitif çıkan koronavirüs hastalarını tedavi edecek kapasite ve donanıma sahip midir?

* Vatandaşlarımız, kolay ulaşacağı, çabuk sonuç alabileceği, ücretsiz koronavirüs testine ne zaman ulaşacaktır?” (MA)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım