Diyarbakır Yenigün

GÜNCELLENDİ – Mızraklı’nın ilk duruşması yarın

GÜNCELLENDİ – Mızraklı’nın ilk duruşması yarın
24 Aralık 2019 - 13:16

Yerine kayyum atanan tutuklu Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın yargılanacağı davanın ilk duruşması yarın görülecek. Duruşmaya ilişkin basın açıklaması yapan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve Diyarbakır Tabip Odası, Mızraklı’nın biran önce serbest bırakılarak görevine iade edilmesini istedi

DİYARBAKIR YENİGÜN – Görevden alındıktan sonra 22 Ekim tarihinde tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı hakkında açılan davanın ilk duruşması yarın Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. “Örgüt üyesi olmak”  iddiasıyla 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arasında değişen hapis istemiyle yargılanan Mızraklı’nın, duruşmaya tutuklu bulunduğu Kayseri Bünyan T2 Ceza İnfaz Kurumu’ndan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılması bekleniyor. 

‘Bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz’

Bu arada Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve Diyarbakır Tabip Odası, Mızraklı’nın serbest bırakılması için bir basın açıklaması yaptı.  Diyarbakır Tabip Odasında gerçekleştirilen toplantıda açıklamayı TTB Merkez Konseyi Başkan Prof Dr. Sinan Adıyaman okudu.  ‘Yapılan bu hukuksuzluğu kabul etmediklerini’ belirten Adıyaman, “Hukuksuz, antidemokratik ve keyfi bir şekilde görevden alınan, yerel seçimde kullanılan geçerli oyların %63 alarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı seçilen Dr. Adnan Selçuk Mızraklı 22 Ekim 2019’da tutuklandı. Emek, Meslek ve Demokratik kitle örgütleri olarak yarın görülecek olan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Seçilmiş Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı’nın davasını takip etmek, yapılan bu hukuksuzluğu kabul etmediğimizi vurgulamak ve dayanışmamızı ifade etmek üzere buradayız” dedi.

 “Halkın seçme-seçilme hakkının gasp edildi”

Kayyum atanan belediye başkanlarının tutuklanmalarının, “somut ve inandırıcı hiç bir gerekçe ortaya konulmadan keyfi” bir şekilde yapıldığını ileri süren Adıyaman, “halkın seçme-seçilme hakkının gasp edildiğini” savundu. Diyarbakır Tabip Odası Başkanlığı görevini de yerine getiren Dr. Selçuk Mızraklı hakkında da konuşan Adıyaman, “Diyarbakır Tabip Odası Başkanlığı  görevini  2008 – 2010 yılları arasında üstlenmiş olan Dr. Selçuk Mızraklı halen ( 2018-2020 dönemi ) Diyarbakır Tabip Odası Onur Kurulu üyesidir. Dr. Mızraklı’nın yoksulluğa karşı ve toplumun sağlık hakkı mücadelesindeki katkılarının, demokrasi ve insan hakları alanında yürüttüğü mücadelenin en yakın tanıklarıyız.  Dr. Selçuk Mızraklı, başarılı bir hekim olmanın yanı sıra yaşadığı il olan Diyarbakır ve çevresindeki halkın sorunlarına çare olmak üzere tabip odası görevleri dışında, yoksullara yardım götürme amacıyla kurulmuş olan “Sarmaşık Derneği” başkanlığını ve yine bölgesinin eğitim açığını gidermek üzere kurulan Mezopotamya Vakfı Üniversitesi Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini başarıyla yerine getirmiştir. Dr. Selçuk Mızraklı, Türk Tabipleri Birliği’nin önemli aktivistlerindendir. Tüm hekimlik yaşamı toplumun sağlık ve yaşam hakkı mücadelesi, iyi hekimlik değerlerinin savunusuyla geçmiştir. Aynı zamanda demokrasi, özgürlük ve barış savunusunu iyi hekimlik mücadelesiyle birleştirebilmiştir. Diyarbakır’da halkın sağlık sorunlarına sahip çıktığı, yoksullukla mücadele ettiği için halk tarafından çok iyi bilinmekte, tanınmakta ve sevilmektedir. Belediye ve milletvekili seçimlerinde aldığı oylar bunun somut göstergesidir” şeklinde konuştu.

“Mızraklı görevine iade edilsin!”

Mızraklı’nın yaşamı boyunca mesleki faaliyetlerin yanında,  “iyi hekimlik değerlerinin, sağlık için barışçıl demokratik bir ortamın olmazsa olmaz olduğu bilinciyle” hareket ettiğini vurgulayan TTB Merkez Konseyi Başkan Prof Dr. Sinan Adıyaman, “Barış ve Demokrasi mücadelesi yürüten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi seçilmiş Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı’nın serbest bırakılması, serbest kaldıktan sonra da hekim duyarlılığı ile yerine getireceğinden kuşku duymadığımız Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlığı görevine iadesinin sağlanması ülkemiz demokrasisi ve adaleti için yaşamsal buluyoruz” ifadelerini kullandı.  (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım