Diyarbakır Yenigün

‘Mızraklı serbest bırakılsın’

‘Mızraklı serbest bırakılsın’
13 Mart 2020 - 15:06

DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’ya hapis cezası verilmesine tepki gösteren Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu, Mızraklı’nın serbest bırakılarak görevine iade edilmesini istedi

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu, görevden alınarak yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’ya verilen 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına ilişkin Eğitim Sen 1 No’lu Şube binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya, çok sayıda platform bileşeni sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

‘Hukuksuz gerekçelerle ceza verildi’

Kayyum uygulamalarının hukuk devleti ilkelerine, demokratik yaşama, seçme ile seçilme haklarına saldırı olduğunu belirten Eğitim Sen 1 No’lu Şube Eşbaşkanı Sadrettin Kaya, yerel seçimlerde yüzde 63 oyla seçilen Mızraklı’nın da aralarında bulunduğu 3 büyükşehir belediyesine 19 Ağustos’ta kayyım atanarak halkın iradesinin yok sayıldığını vurguladı. Kaya, “Bütün hak savunucuları ve hukukçuların ortak görüşü Başkan Mızraklı’ya hukuksuz ve delil sayılamayacak gerekçelerle ceza verilmiş olmasıdır” dedi.

‘Yargı toplum için tehdide dönüştü’

Her vatandaş için güvence olması gereken yargının, toplum fertleri için  daha ağır bir tehdide dönüştüğünü ileri süren Kaya, “Bu cezalandırmalar seçilmiş halk temsilcilerinden hukukçulara ve  en son İHD MYK üyesi Raci Bilici şahsında uygulanmıştır. Bir cezalandırmalarla bir korku toplumu yaratılmak istenmektedir. Şunu belirtmek istiyoruz ki, bu uygulamalar hiç kimseye  kazandırmayacak, toplumsal hiçbir sorunu çözemeyeceği gibi halkın adalete ve hukuka olan güvenini daha da  sarsmaktadır. Emek, meslek ve demokratik kitle örgütleri olarak ağır baskı ve cezalandırmalardan vazgeçilmesini, demokratik hukuk devleti uygulamalarına dönülmesini, Eşbaşkan Mızraklı hakkındaki hukuksuz iddiaların düşürülerek derhal serbest bırakılmasını ve görevine iade edilmesini istiyoruz” çağrısı yaptı. (MA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım