Dolar 13,7473
Euro 15,5623
Altın 777,91
BİST 1.880
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 12°C
Çok Bulutlu
Diyarbakır
12°C
Çok Bulutlu
Cum 13°C
Cts 13°C
Paz 13°C
Pts 15°C

MEDAR’dan yerel medya araştırması; Kadın çalışan sayısı az

MEDAR’dan yerel medya araştırması; Kadın çalışan sayısı az
15.11.2021
A+
A-

MEDAR tarafından gerçekleştirilen çalışma sonucuna göre,  ülke genelinde bin 222 yerel medya kurumunda toplam 4 bin 996 çalışan görev alıyor. Verilere göre, yerel medyada az sayıda personel kurum içinde birden çok görev üstlenirken, kadın çalışan sayısı oldukça az

 

Ahmet BARAN/YENİGÜN HABER – Medya Araştırmaları Derneği (MEDAR)’nin ‘Etkiniz AB Programı’ desteğiyle gerçekleştirdiği “Yerel Medya Veri Tabanı Araştırması” yayına açıldı. Türkiye’de yerel medyayı odağa alan ilk census araştırmasını oluşturan çalışmada, 81 ilde faaliyet gösteren tüm yerel medya kurumları ve bu kurumlara dair temel demografik özelliklerin tespit edilmesi hedeflendi. Temmuz 2020 ve Şubat 2021 tarihleri arasında 8 ay boyunca yürütülen proje kapsamında yöntem olarak birbirini destekleyen ve iki etaptan oluşan karma bir araştırma metodolojisi uygulandı.

İlk etapta, Türkiye’deki faaliyet gösteren tüm yerel kurumlarının saptanabilmesi için güncelde var olan tüm veri tabanları ve basın listeleri incelendi, il bazlı özel web taramaları yürütüldü. Yürütülen bu detaylı masabaşı tarama sonucunda yerel medyada aktif olarak faaliyet gösteren 3 bin 240 yerel medya kurumu olduğu belirlendi.

Araştırmanın ikinci etabında ise elde edilen verilerin teyidi ve daha kapsamlı verilere ulaşılabilmesi için kapsamlı bir saha araştırması yürütüldü ve bin 222 yerel medya kurumu ile anket gerçekleştirildi.

Araştırmadan Öne Çıkan Sonuçlar

(Grafik: Yerel Medya Kurumları Coğrafi Dağılım TR Harita)

https://public.flourish.studio/visualisation/5576599/?utm_source=showcase&utm_campaign=visualisation/5576599

En fazla yerel medya kuruluşu İstanbul’da

Elde edilen verilere göre yerel medya kurumları genellikle Marmara, Akdeniz ve Ege bölgeleri ekseninde ve büyükşehirlerde yoğunlaşıyor. Kurumların şehir bazlı dağılımında ise ulusal medyanın merkezi İstanbul, benzer şekilde yerel medya da en fazla sayıda medya kurumunun bulunduğu şehir olarak başı çekiyor. Mersin, Bursa, İzmir, Adana ve Antalya ise en fazla sayıda yerel medya kurumu bulunan diğer şehirleri oluşturuyor.

(Grafik: Yerel Medya Kurumları Şehirlere Göre Dağılım)

https://public.flourish.studio/visualisation/5594297/?utm_source=showcase&utm_campaign=visualisation/5594297

Yerel medyada haber yayının çoğunlukla “yerel gazeteler” ve “ yerel dijital haber platformları” üzerinden sürdürüldüğü görülüyor; yerel ölçekte yayın yapan sınırlı sayıda radyo, televizyon ve dergi bulunuyor.

(Grafik: Yerel Medya Kurumları Mecra Türlerine Göre Dağılım)

https://public.flourish.studio/visualisation/5651890/?utm_source=showcase&utm_campaign=visualisation/5651890

Pandemi yerel medyayı olumsuz etkiledi

Pandemiyle birlikte daha da ağırlaşan finansal sorunlar yerel medyada kurumların aktif yayından çekilmesine, yayın kapasitesi ve personel sayısında küçülmeye gitmesine yol açıyor. Sonuçlar, anket gerçekleştirilen bin 222 yerel kurumdan 72’sinin aktif yayın yapmayı durdurduğunu, 55 kurumun ise pandemiden kaynaklı problemler nedeniyle küçülmeye gittiğini gösteriyor.

(Grafik: Yerel yayınların Aktiflik oranları)

https://public.flourish.studio/visualisation/6017653/?utm_source=showcase&utm_campaign=visualisation/6017653

Yeni mecra; Sosyal medya platformları

Yerel medyada kurumların sosyal medya platformlarına dahiliyetleri ve platform tercihleri de yerelde dijitalleşme seviyesini dair önemli bulgular taşıyor. Araştırma verilerine göre, anket gerçekleştirilen kurumların büyük çoğunluğu (% 89) sosyal medya platformları üzerinden yayın yapıyor: Facebook (% 87,2) ve Twitter (% 72,3) tüm mecra türleri arasında en çok tercih edilen sosyal medya platformları olarak öne çıkıyor.

Üretilen yayın içerikleri incelendiğinde, tüm yayın mecraları içerisinde gündem, siyaset ve ekonomi & finans gibi genel temalar altında daha fazla içerik üretildiği görülürken, kültür- sanat, sağlık, spor, turizm, tarım – hayvancılık gibi spesifik habercilik alanlarında üretilen içerik seviyesinin daha düşük olduğu görülüyor. Yerel yayınlarda içeriğin ulusal medyaya benzer şekilde çoğunlukla ülke gündemi doğrultusunda şekillendiğini gösteren bu bulgu, yerel medyada kurumların bulundukları şehrin/bölgenin dinamiklerini odağa alan ve bu çerçevede önem arz eden spesifik temalarda özgün yayın üretmek açısından zayıf kaldığını gösteriyor.

(Grafik: Yerel Yayınlarda İçerik Dağılımı)

https://public.flourish.studio/visualisation/6022117/?utm_source=showcase&utm_campaign=visualisation/6022117

 

Kadın çalışan sayısı az

Yerel medyada çalışan sayısına dair elde edilen verilere göre anket gerçekleştirilen bin 222 yerel medya kurumunda toplam 4 bin 996 çalışan görev alıyor. Kurum başına düşen çalışan ortalamaları ise yerel medya kurumlarında ortalama 4 çalışan görev aldığını ve az sayıda personelin kurum içinde birden çok görev üstlendiğini gösteriyor. En fazla sayıda çalışan yerel televizyon ve yerel gazetelerde bulunuyor, sahada aktif haber üreten muhabir/kameraman ve kadın çalışan sayısının oldukça az olması dikkat çekiyor.

(Grafik: Çalışanların Mecra Türlerine Göre Dağılımı)

https://public.flourish.studio/visualisation/6651689/?utm_source=showcase&utm_campaign=visualisation/6651689

Araştırma raporu ve yerel medya hakkında daha fazla veriye, projenin resmi websitesi www.yerelmedyavt.com üzerinden ulaşabilirsiniz. (Haber Merkezi-Fotoğraf: Joppe Spaa)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.