Diyarbakır Yenigün

MED-DER’den Zazaca ve Soranice ders

MED-DER’den Zazaca ve Soranice ders
21 Kasım 2019 - 13:37

MED-DER’de Kürtçe’nin Zazaca ve Soranice lehçelerinde dili eğitimi verilecek

DİYARBAKIR YENİGÜN  – Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED DER), Kürtçe’nin Zazaca ve Soranice lehçelerinde eğitim vermeye başlayacak. Konuya ilişkin bilgi veren MED-DER Eşbaşkanı Mine Karakaş, Cumartesi günü itibariyle Zazaca ve Soranice dilinin öğrenimi için sınıf açacaklarını belirtti.

Zazaca ve Soranice dersler verilecek

2019 -2020 yeni eğitim ve öğretim yılında Kürtçe derslerine başladığını hatırlatan Karakaş, dernek bünyesinde 14 sınıf bulunduğunu ve her sınıfta en az 15 öğrencinin eğitim gördüğünü kaydetti. Derslerin başlangıç seviyelerinden öğretmenlik seviyesine kadar devam ettiğini dile getiren Karakaş, Cumartesi günü itibariyle de Zazaca ve Soranice lehçelerinde de kurs açacaklarını ve başvuruların ise devam ettiğini belirtti. Karakaş ayrıca, derslerin Cumartesi ve Pazar günü saat 13.00’de başlayacağını belirtti.

‘Soranice’ye yoğun ilgi var’

Zazaca diline yönelik ilginin azaldığını vurgulayan Karakaş, “Hem Zazaca hem de Kurmanci konuşanları Zazaca dilinin kaybolmaması ve asimile edilmemesi için kurslara başvurmalarını bekliyoruz. Yıl boyunca Zazaca için bir sınıf açıyoruz ve şuan başvuran öğrenci sayısı ise 15 kişi. Soranice kursuna yoğun bir ilginin olduğunu söyleyebiliriz. Bu bizi mutlu ediyor. Kürtçede çok sayıda lehçe olduğu için dilin zenginliği ortaya çıkıyor. Şuanda 14 tane aktif çalışan öğretmenimiz var. Öğretmenlik kursunda ise 8 öğretmenimiz eğitim görüyor. Dernek bünyesinde 280 öğrenci şu an ders görüyor” bilgisini paylaştı.

Her seviye için sertifika

Kürtçenin başlangıç seviyesinde birçok yerli ve yabancı öğrencinin eğitim gördüğünü sözlerine ekleyen Karakaş, “Derslerin birinci, ikinci ve üçüncü seviyeleri toplam üç ay, öğretmenlik sınıfı ise dokuz ay sürüyor. Her seviye için sertifika veriyoruz” dedi. Karakaş, bir araştırma şirketinin Kürtçe üzerine yapmış olduğu saha çalışmasına da dikkati çekerer, Kürtçe okuyup yazanların oranının yüzde 18 olduğu bilgisini paylaştı. Bu oranın çok düşük olduğunu ifade eden Karakaş, “Biz kursiyerlerimize hem konuşma-yazma hem de okumayı öğretiyoruz. Dilimize yönelik yasaklama ve asimilasyon giderek artıyor. Gençler, kadınlar ve bütün yurttaşlarımız bu asimilasyonu ve yasaklamayı görmeli. Çünkü biz dilimizle varız. Dilimiz kimliğimiz ve varlığımızdır” diye belirtti. (MA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım