Sözleşmeli Personellerin beklediği teklif Meclis’ten geçti

Sözleşmeli Personellerin beklediği teklif Meclis’ten geçti
TBMM Genel Kurulu’nda kamuda çalışan 458 bin 615 sözleşmeli personelin kadroya alınmasına ilişkin yasa teklifi oy çokluğuyla kabul edildi. TBMM Genel...

TBMM Genel Kurulu’nda kamuda çalışan 458 bin 615 sözleşmeli personelin kadroya alınmasına ilişkin yasa teklifi oy çokluğuyla kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu'nda 'Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' kabul edildi.

Teklif ile Kamuda çalışan 458 bin 615 sözleşmeliye kadro verilmesini öngören kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Milletvekillerinin yasa teklifine ilişkin söz almasından sonra teklif oylamaya sunuldu. Yaklaşık 459 bin çalışanı kapsayan yasa teklifinin tüm maddeleri oy çokluğuyla kabul edildi.

458 BİN 615 ÇALIŞANI KAPSIYOR

Genel Kurul'da kabul edilen kanun teklifiyle birlikte kamunun çeşitli kurumlarında ve mahalli idarelerde sözleşmeli çalışan personel kadroya alınırken, 28 Kasım 2022 tarihinden önce sözleşmeli olarak çalışmaya başlayanlar, herhangi bir bekleme süresine tabi olmadan doğrudan doğruya bulundukları kurumlarda memur kadrosuna geçmiş olacak. 458 bin 615 çalışanı kapsayan kanun teklifinde sözleşmeli personel; görevde yükselme, unvan değişikliği, memuriyet güvencesi, tayin imkanı gibi birtakım haklara sahip olacak.

Kadroya geçişler, talebe bağlı olurken, kadroya geçmek istemeyen sözleşmeli personelin hakları, görevleri sona erene kadar şahsa bağlı olarak korunacak. Teklifle birlikte gelen düzenlemenin kapsamında, 4B'li personel, mahalli idareler personeli, teşkilat kanunlarına dayalı olarak çalışan sözleşmeli personel, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları, kamu dışı aile sağlığı çalışanları, vekil imam hatip ve müezzin kayyımlar ile vekil ebe ve hemşireler de yer alıyor.

Kamu hizmetlerinde aksama yaşanmasının önüne geçilmesi için bu kapsamda kadroya geçecek mahalli idareler personelinin sadece mahalli idareler arasındaki nakli yapılabilecekken, diğer sözleşmeli personel ise sözleşmeli statüdeki sürelere dahil 4 yıllık hizmetini doldurduktan sonra nakil hakkına kavuşacak. Yasa teklifi ile sözleşmeli personele memurlarda uygulandığı şekliyle disiplin ve görevden uzaklaştırmaya ilişkin cezalar da uygulanacak.

KPSS ŞARTI GETİRİLDİ

Düzenleme ile birlikte, mahalli idarelerdeki sözleşmeli personel istihdamını, memurlar gibi düzenleyerek, bu personel için de Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) zorunluluğu da getirildi. Teklifle; 4/B ile teşkilat kanunlarına tabi 413 bin 617, mahalli idarelerdeki 36 bin 346, aile hekimliklerinde kamu dışından aile sağlığı elemanı 3 bin 542, sulama birliklerindeki 32 kişi olmak üzere 453 bin 620 personel ve diğerleriyle birlikte 458 bin 615 çalışanın kadroya geçmesi öngörülüyor. Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, bazı kurumların maliyet analizi de çıkarılmış oldu. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.