Dolar 18,6313
Euro 19,5158
Altın 1.054,47
BİST 4.937,01
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 12°C
Çok Bulutlu
Diyarbakır
12°C
Çok Bulutlu
Sal 11°C
Çar 14°C
Per 15°C
Cum 15°C

Paylan’dan Bakan Koca’ya: Sizin hastanenizi kamulaştıralım

Paylan’dan Bakan Koca’ya: Sizin hastanenizi kamulaştıralım
24 Kasım 2022 18:34 | Son Güncellenme: 24 Kasım 2022 18:44
A+
A-

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “Siz bir özel hastanenin patronusunuz gerçi ama sizin hastanenizi de kamulaştırmayı öneriyoruz” dedi. Paylan ayrıca, tüm şehir hastanelerinin ‘1 TL’ karşılığında kamulaştırılarak 47 milyar TL ile tüm çocuklara ücretsiz yemek çıkarılmasını önerdi.

 

YENİGÜN HABER HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Plan ve Bütçe Komisyonunda Sağlık Bakanlığı 2023 yılı bütçesi üzerine konuştu. Tüm şehir hastanelerinin ‘1 TL’ karşılığında kamulaştırılmasını önereceklerini söyleyen Paylan, “Gelin Kamulaştıralım. Bir yanda 5 müteahhitte aktarılacak para, bir yanda 47 milyar TL. Bu 47 milyar TL ile biz tüm çocuklarımıza ücretsiz yemek çıkarılmasını önereceğiz. Sayın Bakan, bakın çocuklarımız okula aç gidiyor. Beslenemiyorlar. Gelişim bozuklukları var. Bu ülkenin vicdanlı vekillerinin yandaş müteahhitlere aktarılan 47 milyar TL’yi durduracağına inanıyorum” diye konuştu.

BAKAN KOCA’YA: SİZİN HASTANENİZİ KAMULAŞTIRALIM

Plan ve Bütçe Komisyonunda Sağlık Bakanlığı bütçesi üzerine konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, kapitalist düzenlerde dahi bazı sosyal devletlerin yurttaşlarının temel ihtiyaçlarını güvence altına aldığını ifade ederek, “Bakın kapitalist düzende su bile piyasalaşmış durumda. Elektrik, barınma, ısınma piyasalaşmış durumda. Bunlar temel insani ihtiyaçlardır. Biz HDP olarak tüm temel insani ihtiyaçların kamu eliyle ücretsiz olarak sağlanmasını öneriyoruz. Tabii çok uzak bir noktadayız. Ama en azından Anayasasında sosyal devlet olduğunu iddia eden bir devlet iki konuda piyasalaşmadan çıkmak zorundadır. Sağlık ve eğitimin tamamen piyasa alanından çıkarılmasını öneriyoruz. Siz bir özel hastanenin patronusunuz gerçi ama sizin hastanenizi de kamulaştırmayı öneriyoruz. Tüm özel hastanelerin kamu eline alınmasını ve sağlıkta paranın geçmemesini öneriyoruz” diye konuştu.

KANSER HASTASI MR ÇEKİMİNE 3 AY SONRAYA SIRA VERİLİYOR

Paylan konuşmasına şöyle devam etti: “Ailenizde kanser hastası oldu mu bilmiyorum. Benim ailemde var. Gidiyor kamu hastanesine, diyor ki bir MR çekilecek 3 ay sonraya sıra veriyor. Sizin bir hastanız varsa, gücünüz yoksa bile kredi çeker yine özele götürürsünüz çünkü bir kanser hastası için günler bile çok önemlidir. Günler içinde bile yayılabilir duygusundasınızdır. Ne yaparsınız alır özele götürüsünüz. Sistem hastayı özele yönlendiriyor ve bununla ilgili bazı simsarlar da var Sayın Bakan biliyorsunuz. Bunu neden durdurmuyorsunuz Sayın Bakan. Kamu hastanelerinde ilaç yazılıyor. Net olarak söylüyorum. Bir arkadaşımı örnek vereyim, bir kanser hastası, sistem ona en ucuz, muadil ilacı yazıyor. Ama en ucuz ilaç, sizin belirlediğiniz Euro kuru nedeniyle kurtarmadığı için eczaneler o ilacı koymuyorlar. Aradaki farkı hasta vermek zorunda kalıyor. Sistem en ucuz ilacı yazıyor ama o ilacı ilaç şirketleri üretmiyorlar çünkü kurtarmıyor, onun yerine pahalı ilacı veriyorlar. Hastalar her ilaçta ilaç farkı ödüyor Sayın Bakan. Buna niye müdahale etmiyorsunuz? Niye yurttaşlarımızı mağdur ediyorsunuz? Yurttaşlarımızdan şehir hastanelerinin büyüklüğünden dolayı çok şikâyet alıyoruz. Yaşlı bir hasta, şehir hastanesine gidiyor ama bir ucundan bir ucuna gitmesi mümkün değil. Arabalar koymuşsunuz ama gelmiyor ki. Bir birimden bir birime navigasyonla gidiyoruz diyorlar gençler. Böyle bir hastanecilik sistemi olmaz diye sizi çok eleştirdik ama siz devam ettiniz.”

‘ONLARCA YIL YANDAŞ MÜTEAHHİTLERE PARA ÖDEYECEĞİZ?’

Şehir hastanelerine ilişkin Bakan Koca’nın çok büyük maliyet yaratmayacağını söylediğini hatırlatan Paylan, “Ben sizin bütçenize bakıyorum; 2023 yılı için tam 47 milyar TL ‘kira ve hizmet bedeli’ ödeyeceksiniz bu müteahhitlere. O da dolar 22 lirada kalırsa. Sayın Bakan şehir hastanelerinin sahibi kim? Müteahhitler değil mi? Peki kiracı kim? Devlet. Ya devlet hastanede kiracı olur mu Sayın Bakan ya. Olmaz değil mi? Ama 47 milyar lira kira ve hizmet bedeli ödüyoruz yandaş müteahhitlere. Bu çok büyük bir yanlıştır. Bakın 47 milyar TL kaç para yapar? Siz dolardan anlarsınız. 47 milyar TL 3 milyar dolar yapar. Bana şu bütçedeki parayı verin, 1 yılda ödediğiniz kira ve hizmet bedeli ile 14 şehir hastanesinin 7 tanesini ben yapabiliyorum. E gelecek yıl da öbür 7’sini yapsak tüm şehir hastanelerinin tapusu bize geçecek.  Sayın Bakan peki biz niye onlarca yıl yandaş müteahhitlere bu parayı ödeyeceğiz? Bugün, bir önerge vereceğiz. ‘Tüm şehir hastanelerinin “1 TL” karşılığnda kamulaştırılmasını’ önereceğiz. Kamulaştırdık mı, evet kamulaştırdık. Cebimizde 47 milyar TL var mı var? Bir yanda 5 müteahhitte aktarılacak para, bir yanda 47 milyar TL. Bu 47 milyar TL ile biz tüm çocuklarımıza ücretsiz yemek çıkarılmasını önereceğiz. Sayın Bakan, bakın çocuklarımız okula aç gidiyor. Beslenemiyorlar. Gelişim bozuklukları var. Bu ülkenin vicdanlı vekillerinin yandaş müteahhitlere aktarılan 47 milyar TL’yi durduracağına inanıyorum. Bu 47 milyar TL ile kamuda okuyan 15 milyon çocuğumuza her gün bir öğün besleyici yemek çıkarmayı önereceğiz. Bu önergemize sizin de destek vermenizi istiyoruz Sayın Bakan. Sizi son zamanlarda daha vicdanlı görüyorum. Kamucu anlamda da ciddi adımlar atıyorsunuz. Eminim ki bir çocuk doktoru olarak, çocukların okullarda aç kalmasına sizin de vicdanınız el vermez. Bu açıdan bu önergemize sizin de destek vermenizi bekliyoruz” dedi.