Diyarbakır Yenigün

Kürt Dil ve Kültür Ağı’ndan ‘Apê Musa’ paneli

Kürt Dil ve Kültür Ağı’ndan ‘Apê Musa’ paneli
20 Eylül 2020 - 17:21

Kürt Dil ve Kültür Ağı, 28 yıl önce öldürülen Kürt gazeteci- yazar Musa Anter için “Bir mücadeleci, bir gazeteci ve bir baba” konulu panel düzenleyecek

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Kürt halkının barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde önemli bir yere sahip olan ve 20 Eylül 1992 yılında JİTEM tarafından öldürülen Musa Anter, öldürülüşünün 28’inci yılını geri bıraktı. Kürt Dil ve Kültür Ağı, Twitter, Facebook, Youtube, Periscope gibi tüm sosyal ağlarda 21 Eylül saat 21.00’de “Bir mücadeleci, bir gazeteci ve bir baba” konulu panele Anter’i anacak. Moderetörlüğünü Gazeteci Hatice Kamer’in yapacağı panele konuşmacı olarak Anter’in oğlu Anter Anter katılacak. Panelde Anter’in mücadele hayatı, gazeteciliği ve bir aile babası yaşantısı oğlu tarafından aktarılacak.

Apê Musa neyse Kürt’te odur

Tüm Kürt kurumlarının Anter’in öldürülüşünün yıl dönümüne ilişkin eylem ve etkinlikler düzenleyeceğini ifade eden Kürt Dil ve Kültür Ağı sekretaryasından Bawer Berşev, yapacakları bu panelle Anter’i bir kez daha anacaklarını aktardı. Anter’in Kürt halkı için birçok alanda mücadele ettiğini ve Kürt halkının yaşadığı acıya ve zulme hem şahitlik eden hem de bunu kamuoyuna duyuran 21’inci yüzyıl tarihçisi olarak gördüklerini dile getiren Berşev, Anter için “Kürt ne çektiyse Anter onu gören ve yaşayan kişidir” ifadesinde bulundu.

‘Apê Musa’yı unutmayacağız’

Berşev, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürt halkı için büyük bedeller veren ve çok uğraşan Anter’i Biz Kürt halkı asla unutmayacağız. Musa Anter, Kürtlerin gelişmesi için gazetecilik yapan, kitaplar çıkaran, şiirler yazan ve hatta sözlük dahi çıkaran biridir. Apê Musa bizim için örnek almamız gereken ve onun izinden gitmemiz gereken biridir. Umarım yeni nesilden de Apê Musa’lar çıkar.” (MA)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım