Diyarbakır Yenigün

Kuran kursu faciasında eğitmene 9 yıl ceza

Kuran kursu faciasında eğitmene 9 yıl ceza
06 Şubat 2019 - 15:59

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi,  2015 yılında Kulp’ta 6 çocuğun yaşamını yitirdiği Kuran kursu yangınıyla ilgili davada eğitmen Faruk Işık’a 9 yıl 3 ay hapis cezası verirken, diğer 5 sanık hakkında beraat kararı verdi

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır’ın Kulp İlçe Müftülüğü’ne bağlı Kuran kursunda 2015 yılında çıkan ve 6 çocuğun hayatını kaybettiği yangınla ilgili tutuksuz 6 sanık hakkında açılan davanın karar duruşması Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, sanık ve müşteki avukatları katıldı. Mağdur avukatları, sanıkların üzerlerine atılı “Görevi kötüye kullanma” ve “Taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçlarından cezalandırılmasını talep etti. Sanık avukatları ise, müvekkillerinin beraatını istedi.

1 kişiye hapis, 5 kişiye beraat

Alınan son savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, kursta eğitmen olarak görev yapan Faruk Işık’a, “taksirle birden çok kişinin ölümüne neden olmak”tan 9 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, müdafi avukatların Işık’ın tutuklanması yönündeki taleplerini ise reddetti. Heyeti, haklarında “Taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olmak”tan 15 yıla kadar hapis cezası istenen Köy Muhtarı Özcan Ceylan ile İhtiyar Heyeti’nde yer alan Abdullah Cengiz, Hanifi Dizmen, Hiyasettin Bartar ve Sebahattin Çankaya hakkında ise beraat kararı verdi.

Müftü için suç duyurusunda bulunulmuştu

Davanın 16 Ocak’ta görülen önceki duruşmasında mahkeme heyeti, bilirkişi tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda dönemin Kulp İlçe Müftüsü Selahattin Özçelik hakkında “taksirle birden çok kişinin ölüme sebebiyet vermek”ten suç duyurusunda bulunmuştu. (MA)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım