Pervin Çakar’dan hakkında yazılanlara tepki

Pervin Çakar’dan hakkında yazılanlara tepki
CHP lideri Özgür Özel'in elini öptüğü dünyaca ünlü soprano Pervin Çakar, son günlerde hakkındsa yayınlanan haberlerle ilgili açıklama yaptı.

YENİGÜN HABER – Almanca, Çekçe, İtalyanca ve Fransızca eserlerin yanında kendi anadili olan Kürtçe eserler de seslendirdiğini belirten Pervin Çakar,” Anadilimde şarkı söylemek en büyük hakkım olduğunu düşünüyorum. Ve bunun için izin almayı da düşünmüyorum kimseden” ifadelerini kullandı.
Konserlerine pek çok siyasi lider, belediye başkanları, milletvekilleri, yazarlar, entelektüellerin de katılım gösterdiğini belirten ünlü soprano, şunları söyledi:
“Beni dün sahnede tebrik etmeyen isteyen, duygulanan ve taktir eden siyasi liderler oldu.
Tıpkı Özgür Özel ve Pervin Buldan gibi. Konserlerime bugüne kadar pek çok farklı görüşten siyasiler katılmıştır nitekim sanatıma değer verdiklerinin en büyük göstergesidir bu. Kral Charles ve Camilla da İtalya’da opera temsilimize gelmişlerdi Venedik’te.
Ayrıca İrlanda cumhurbaşkanı yine opera temsilimi izlemeye Lismore’a teşrif etmişti. Eski Irak Cumhurbaşkanı keza konserimi yakından takip etmiştir. Ben bundan daha doğal bir şey göremiyorum.

YAPTIĞIM SANAT SİYASET ÜSTÜDÜR
Dünden beri yazılan ve çizilenlere inat -sanatımı icra etmeye ve bunu pek çok sahneye taşımaya - devam edeceğim. Sanatçılar aynı zamanda hem barış elçisi, hem iyiliğin hem de kültürün en büyük taşıyıcılarıdır. Yaptığım sanat siyaset üstüdür.
Değerlerimiz, kültürümüz, dilimiz, sanatımız biz Kürtlerin ve benim kırmızı çizgimizdir. Kapımız herkese, her düşünceye açıktır. Irkçı ve hakaret dolu sözlere sanatımla cevap vermeyi yeğliyorum. Çünkü her şey gelip geçicidir ama sanat daima kalıcıdır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.