Kürt sanatçı Karacadağ, 5'inci sergisini Diyarbakır'da açtı

Kürt sanatçı Karacadağ, 5'inci sergisini Diyarbakır'da açtı
Kürt sanatçı Ayşe Karacadağ, 5'inci resim sergisini Diyarbakır'ın tarihi Zerzevan Kalesi'nde açtı.

Sanatçı, resimlerinde Kürt mitolojisini, tarihini ve yaşamını sanatseverlerin dikkatine sunuyor. Ayşe Karacadağ eserlerinde Kürtlerin mitolojik hikayelerini ve kadınların hayatını yeniden yorumlayarak çiziyor. Zerzevan Kalesi'nde sanatseverlerin beğenisine sunulan sergi, Ayşe Karacadağ'ın 20 tablosundan oluşuyor.

Rudaw’a konuşan Ressam Karacadağ, “Amacım Kürt kültürünü, Kürt tarihini ve Kürt mitolojisini resim sanatı aracılığıyla göstermek” dedi.

Ressam, eserlerinde geçmişin kalıntılarını sanatsal bir bakış açısıyla yorumluyor ve Kürtlerin yaşamını ve hikayelerini canlı renklerle bu yüzyılın sanatına taşıyor.

Tablolarını anlatan Ayşe Karacadağ, "Bu da bir cadı! Doğrusu sanatımda en fazla etkisi altında kaldığım şey “cadılık”! Doğrusu çok tatlı bir cadı” diye konuştu.

Sergiyi ziyaret eden vatandaşlar da Zerzevan Kalesi'nde tarihi bir yolculuğa çıkıyor.

Sergi ile ilgili düşüncelerini paylaşan bir ziyaretçi, "Ayşe Karacadağ hocayı takip ediyoruz. Kendisine öncelikle teşekkür ediyoruz. Yani kültürümüzü sanatsal bir şekilde ortaya çıkarıyor” dedi.

Bir başka ziyaretçi ise “Tablolardaki yerel kıyafetler, dövmeler insanda coşku uyandırıyor" dedi.

Yine ziyaretçilerden biri, “Çoğunlukla kadim kültürümüzü öne çıkarmış. Kültürümüz sahiplenilmediği için gün geçtikçe yok oluyor. Kültürümüzün sahiplenilmeye ihtiyacı var. Bunu görüyoruz” diye konuştu.

Bu ayın 23'ünde açılan sergi, hafta içi ve hafta sonları gece geç saatlere kadar açık olup, sergiyi sanatseverler ziyaret edebiliyor.

Serginin 30 Eylül'de sona ermesi planlanıyordu ancak sanatseverlerin yoğun ilgisi nedeniyle süresi uzatılabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.