Diyarbakır Yenigün

Kulp şehitleri toprağa verildi

Kulp şehitleri toprağa verildi
09 Nisan 2020 - 13:08

Kulp ilçesinde düzenlenen saldırıda şehit olan 5 kişi, Diyarbakır’da düzenlenen törenin ardından Kulp ilçesinde toprağa verildi.  Şehitlerden Burhan Tanrıkulu’nun eşi Fikriye Tanrıkulu, 5 çocuğunun yetim kaldığını söyledi

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Güleç Mahallesinde odun toplamaya giden köylülerin bulunduğu aracın geçişi sırasında daha öncen toprağa tuzaklanan el yapımı patlayıcı infilak ettirilmiş, olayda Burhan Tanrıkulu, Hacı Akdeniz, Sedat Hazar, Ahmet Erboğa ve Alaattin Yıldız hayatını kaybetmişti olmuştu. İHA’da yer alan habere göre otopsilerinin tamamlanmasının ardından şehitler için tören düzenlendi. Törenin ardından sivil şehitlerin cansız bedenleri Kulp’a gönderildi.  Kulp’a götürülen cenazeler ilçe mezarlığında yakınlarının gözyaşları arasında defnedildi.

21 çocuk yetim kaldı

Bu arada saldırı 21 çocuğu da yetim bıraktı. Saldırıda yaşamını yitiren Burhan Tanrıkulu’nun eşi Fikriye Tanrıkulu, hayat arkadaşını kaybetmenin acısıyla ağıtlar yaktı. Fikriye Tanrıkulu, 5 çocuğunun yetim kaldığını belirterek, “Ben sabah gitme dedim, o da ‘hiçbir şeyimiz yok’ deyip gideceğim dedi. Ben bilseydim böyle olacağını bırakmazdım. Çocukları için gidiyorum aç kaldılar diye gidiyorum dedi. Hiçbir şeyimiz yok 5 çocuğumuz var” dedi.

‘Eve ekmek parası getirmek için gitmişti’

Burhan Tanrıkulu’nun amcasının oğlu Nurullah Tarıkulu ise kuzeninin Ramazan ayına kadar çalışıp eve ekmek almak için çalışmaya gittiğini aktardı. Tanrıkulu, “5 tane yetim bıraktı arkasında, Ramazan ayına kadar çalışıp evine bir ekmek alayım dedi. Adam kirada hiçbir geliri yok hiçbir şey yapamıyor, şimdi kim bakacak çocuklara. Allah devletimiz ve milletimize zeval vermesin, biz devlet ve milletimizden razıyız ama bunlara bir şeylerin yapılması lazım” diye konuştu.  (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım