Diyarbakır Yenigün

Korona günlerinde internet bağımlılığına dikkat!

Korona günlerinde internet bağımlılığına dikkat!
01 Nisan 2020 - 15:32

Psikiyatri Uzmanı İsrafil Bülbül, koronavirüs tehdidine kısmi izolasyon yaşayan kişilerin dikkat etmemesi durumunda internet bağımlılığı ile birlikte depresyon, dikkat eksikliği gibi rahatsızlıkların baş gösterebileceğini söyledi

DİYARBAKIR YENİGÜN – Koronavirüs salgınının Türkiye’de yayılmasının ardından uygulanan kısmi izolasyon, insanların evlerinde daha çok vakit geçirmelerine neden oldu. Kısmi izolasyonla birlikte sosyal hayattaki değişikliklerin ise psikolojik sonuçlar doğurabileceği uyarıları yapılıyor.

‘İnternet bağımlılığı olabilir’

Psikiyatri Uzmanı İsrafil Bülbül, koronavirüs salgını ile birlikte Türkiye’de uygulanan kısmi izolasyonun insanlarda “İnternet bağımlılığına” neden olabileceğine vurgu yaptı. Bu gelişmenin internete daha fazla zaman ayırma anlamına geldiğini belirten Bülbül, “Sürekli evde kalan kişilerde muhtemelen internette zaman geçirme süreleri artacaktır. Belki de internet bağımlılığına de neden olabilir” ifadelerini kullandı.

‘Psikolojik sorunlar doğurabilir’

İnternet bağımlılığının ciddi psikolojik sorunlara da neden olabileceğine dikkat çeken Bülbül, “Ancak internet bağımlılığı olan birçok hastada depresyon, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi eşlik eden rahatsızlıklar bulunmaktadır. Kişinin depresyonu veya dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi edildiğinde internet bağımlılığı da azalabilir” dedi.

‘Bağımlılığın önüne geçilebilinir’

Bülbül, internet bağımlılığının en çok 12-20 yaş arası gençlerde görüldüğünü ve asıl görevin ebeveynlere düştüğünü ifade ederek, “ Çocuklarını daha fazla gözlemek ve onların sorunları ile daha fazla ilgilenmek ve çocukları ile daha fazla zaman geçirmek ve gerekirse aile terapisine başvurarak internet bağımlılığını önlemede yardımcı olabilir” diye konuştu. (Haber Merkezi)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım