Diyarbakır Yenigün

Kısa Film Festivali’ne başvurular başladı

Kısa Film Festivali’ne başvurular başladı
03 Mart 2020 - 17:27

Türkiye’nin en eski kentlerinden biri olan Diyarbakır, bir kısa film festivaline ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – İlk kez bu yıl düzenlenecek olan Diyarbakır Kısa Film Festivali, 16-19 Haziran 2020 tarihleri arasında sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Yönetmen-Yapımcı Serhat Gönen ve Yönetmen Mehmet İsmail Çeçen direktörlüğünde gerçekleştirilecek olan festivalin genel koordinatörlüğünü ise Elif Yıldız üstleniyor. Festivalin danışmanları, yönetmen-yapımcı Tayfur Aydın, Marmaris Kısa Film Festivali Direktörü Şeref Öztürk ile yapımcı ve aynı zamanda Sabancı Kısa Film Platformu Artistik Direktörü Zeynep Atakan olacak. Türkiye başta olmak üzere dünyadaki kısa filmcileri, sektör profesyonelleriyle Diyarbakır’da bir çatı altına toplamayı hedefliyor. Diyarbakır’ın tanıtılmasına çok büyük bir zemin hazırlaması planlanan festival, logosunda da Diyarbakır’ın tarihi yapıtlarından olan ve 500 yıllık tarihe sahip dört ayaklı minareyi sinemayla bir araya getiriyor. Festival kapsamında atölyeler, söyleşiler, toplu film gösterimleri ve seremoniler de yapılması hedefleniyor.

Başvurular mart ayı itibariyle başladı

Festivale film başvuruları ise, mart ayı itibariyle başladı. Ocak 2018 yılı itibariyle çekimleri gerçekleşmiş filmlerin kabul edileceği festivale başvurular, filmfreeway.com/DiyarbakirShortFilmFestival web sitesi üzerinden gerçekleştirilecek. Kurmaca ve belgesel kategorilerinde toplam 14 ödül verilecek olan festivalde, toplamda 30 bin lira maddi destek sağlanacak. Kurmaca kategorisinde; En iyi film, yönetmen, senaryo, görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni, kurgu, kadın oyuncu, erkek oyuncu ve jüri özel ödülleri verilirken, belgesel kategorisinde ise; en iyi film, yönetmen, senaryo ve jüri özel ödülleri verilecek. Diyarbakır İş Kadınları Derneği (DİKAD) tarafından ise, kadın konusunu ele alan kurmaca veya belgesel kategorisinden bir filme ödül verilecek. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım