Dolar 13,5368
Euro 15,4916
Altın 790,09
BİST 2.072,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 6°C
Açık
Diyarbakır
6°C
Açık
Pts 1°C
Sal 0°C
Çar 1°C
Per -3°C

Kayyum atamalarını destekliyor musunuz?

Kayyum atamalarını destekliyor musunuz?

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, kayyum atamalarına ilişkin 10 kentte saha araştırması yaptı. “Belediyelere kayyum atanmasını destekliyor musunuz?” sorusunun sorulduğu araştırmada, görüşmecilerin %69,9’u ‘Hayır’ yanıtını verirken; %16 ‘Evet’, %14,1’i ise ‘Karasızım’ dedi. Araştırmada, ekonomi ve işsizlik ile ilgili de çarpıcı veriler yer aldı

DİYARBAKIR YENİGÜN – Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, kayyum atamalarına ilişkin Diyarbakır, Mardin, Batman, Van, Siirt, Muş, Iğdır, Kars, Şırnak ve Hakkâri’de kendi öz kaynaklarına dayanarak 26-29 Aralık 2019 tarihleri arasında saha araştırması yaptı. Mezopotamya Ajans’ta yer alan habere göre 5 bin 100 kişiyle yüz yüze yapılan çalışmada, belediyelere Kayyum atanmasının seçmenin siyasal ve hizmet beklentileri üzerindeki etkisi, belediye hizmetlerine dönük beklenti, tutum ve talepler soruldu.

Ekonomi ve işsizlik ile ilgili çarpıcı veriler

Araştırmaya katılanlar arasında ev içi ücretsiz işçi, işsiz veya iş arayanlar ile öğrenci ve çalışamaz halde olanlar öne çıkarken, yüzde 31,1’i aylık gelirini 0- 1000 TL arasında, yüzde 32,4’ü 1001-2000 TL arasında beyan ediyor. TÜİK açlık/yoksulluk sınırı içinde ye alan bu katılımcıların yüzde 34,5’i genel sağlık sigortası olduğunu ve priminin devletçe ödendiğini, yüzde 18,5’inin ise herhangi bir sosyal güvenlik kaydı bulunmadığını kaydediyor. Kayyum atamalarının desteklenmediğini ve siyasal tercihleri değiştirmediği tespit edilen saha araştırmasında, yoksullukla mücadele, yerel ekonomi, demokratik ve katılımcı belediyecilik ve çok dilli hizmet vurgusu öne çıkıyor.

Seçmenin tercihi değişmedi

Katılımcılara yöneltilen “Belediyelere Kayyum Atanmasını Destekliyor musunuz?” sorusuna yüzde 69,9’u hayır yanıtını verirken; yüzde 16’i evet, yüzde 14,1’i ise kararsız olduğunu belirtiyor.  Katılımcılar, “Kayyum Atandıktan Sonra Yerel Yönetimlere Dair Siyasal Tercihinizde Nasıl Bir Değişiklik Yaşandı?” sorusuna ise yüzde 57,14’ü “Siyasal Tercihimi Etkilemedi”, yüzde 31,80’i “Oy Verdiğim Partiyi Daha Çok Desteklemeye Karar Verdim”, yüzde 6,85’i “Hiçbir Partiye Oy Vermemeye Karar Verdim”, yüzde 4,21’i ise “Oy Verdiğim Partiyi Değiştirmeye Karar Verdim” yanıtını veriyor.  Seçmenin “Hizmetler” açısından kent belediyelerinden beklentileri ve öncelikli hizmet tercihlerinin de sorulduğu araştırmada, “Temizlik-Çevre-Ekoloji, Kentsel hizmetler (Ulaşım, İmar, Altyapı vs. ), Dil-Kültür-Tarih” çalışmaları öncelikli talepler arasında yer alıyor. , “Sosyal Politika” faaliyetleri hakkında da taleplerini ifade eden katılımcıların yüzde 36,3’ü gençlere yönelik çalışmalar, yüzde 23,3’ü sosyo-ekonomik eşitsizlik ve yoksullukla mücadele ve yüzde 14,2’si madde bağımlılığına karşı mücadele edilmesini istiyor. Bunun yanı sıra ücretsiz erişilebilir sağlık, tarım ve hayvancılığın canlandırılması ile kadına yönelik şiddetle mücadele talebi de öne çıkmakta.

Mahalle meclisleriyle çalışılmalı

Araştırma şirketinin, “Demokratik Katılım Faaliyetlerinde Hangi Konulara 1. Öncelik Vermelidir?” yönündeki sorusuna katılımcıların, yüzde 54,2’si belediyelerin mahalle meclisleri ile çalışması, yüzde 18,3’ü STK, muhtarlar vb. yerel dinamiklerle belirli aralıklarla bir araya gelmesi, yüzde 14,6’sı anket, serbest kürsü, halk toplantıları vb. farklı yollarla halkın daha fazla fikrinin alınmasını talep ediyor.  Araştırmaya katılanlara yönetilen “Belediyeniz Hizmetleri Hakkında Bilgi Alabiliyor Musunuz?” sorusuna yüzde 68’i ‘Hayır’, yüzde 32’si ‘Evet’ yanıtını veriyor. Evet diyenlerin yüzde 46,4’ü internet, yüzde 19,1’i belediyenin kendi yayın organlarından, yüzde 14,4’ü ise yerel basından bilgiye eriştiğini belirtmekte.  Kayyum atanması sürecini destekleyip desteklemediklerine yönündeki soruya ise katılımcıların yüzde 67,9’u ‘Hayır’, yüzde 18’i ise ‘Evet’ derken, yüzde 14,1 kararsız olduğunu dile getiriyor.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.