Diyarbakır Yenigün

Kayıp yakınları Hakkı Kaya’nın akıbetini sordu

Kayıp yakınları Hakkı Kaya’nın akıbetini sordu
19 Eylül 2020 - 20:18

Kayıp yakınları, 1996’da Diyarbakır’da Beyaz Toros’la gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Hakkı Kaya’nın akıbetini sordu

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nin her hafta düzenledikleri “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eyleminin 606’ncı haftasına ilişkin video yayınladı. Diyarbakır İHD Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Güven, Diyarbakır’da 1996 yılında gözaltında kaybettirilen Hakkı Kaya’nın hikayesini paylaştı.

Beyaz Toros’la alındı

Diyarbakır’da nakliyat işiyle geçimini sağlayan Hakkı Kaya’nın 18 Kasım 1996’da Beyaz Toros’la gözaltına alındığını hatırlatan Güven, sonrasında yaşananlara dair şunları anlattı:

“18 Kasım 1996’da Ahmet Yaşar ve soy ismi öğrenilemeyen Metin adlı arkadaşlarıyla birlikte Ziya Gökalp Lisesi civarında Tekkapı’ya doğru yürüyüş halindeyken yanlarına Beyaz Toros diye tabir edilen ‘06 EKN 22’ plakalı bir araç yanaşır. Araç içerisinden polis olduğu iddia edilen 3 silahlı kişi inerek Kaya ve arkadaşlarını durdurup üst araması yaparlar. Silahlı 3 kişi, kendilerine bazı sorular sorduktan sonra 3 arkadaşı Beyaz Toros’a bindirip olay yerinden uzaklaşır. Endüstri Meslek Lisesine doğru ilerlerken araç içerisindeki 3 arkadaştan Kaya dışındakiler araçtan indirilir.  Arkadaşı Kaya’nın da serbest bırakılmasını isteyen Yaşar, silahlı 3 kişinin ağır hakaretlerine maruz kalır. Beyaz Toros ile Ziya Gökalp Lisesi civarından alınan Kaya’dan bir daha haber alınamaz.”

23 yıldır süren soruşturma

Kaya’nın oğlu Efendi Kaya’nın 27 Kasım 1997’de Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Cumhuriyet Başsavcılığına başvurması üzerine soruşturmanın başlatıldığını anımsatan Güven, “Başlayan soruşturma halen Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nda 2009 yılında açılan 2009/688 esas sayılı soruşturma numarası ile devam etmektedir. Olaya ilişkin tanık beyanlarına rağmen soruşturma kapsamında Hakkı Kaya’dan bir bilgi elde edilemez” diye belirtti. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım