Diyarbakır Yenigün

Kaya: Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz

Kaya: Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz
14 Kasım 2019 - 15:17

HDP’li dört belediyeye daha kayım atamasına yönelik protesto eyleminde konuşan HDP Yenişehir İlçe Eşbakanı Sadrettin Kaya, belediyelerin gasp edildiğini belirterek, “Meşru mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz”dedi. Eylemde konuşan HDP Diyarbakır Milletvekilli Musa Farisoğulları ise “Kürt ve Türk halkı bin yıldır birlikte, bu birlik bozulmasın” diye konuştu

 

DİYARBAKIR YENİGÜN– Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, kayyum atamalarına ilişkin Sanat Sokağı’nda basın açıklaması düzenledi. Mezopotamya Ajans’ta yer alan habere göre eyleme HDP Diyarbakır Milletvekilli Musa Farisoğulları, HDP Diyarbakır İl eşbaşkanları Hülya Alökmen Uyanık ve Zeyyat Ceylan ile belediye meclis üyeleri katıldı. Burada açıklama yapan HDP Yenişehir İlçe EşbakanıSadrettin Kaya, 31 Mart’ta sandıktan çıkan sonuçları kabul edemeyen iktidar bloğunun saldırılarına her gün bir yenisi ile devam ettiğini savundu.

Kaya: Kayyumun hiçbir dayanağı yok

Kaya, “İçişleri Bakanlığı, 19 Ağustos’ta da 3 Büyükşehir Belediyemize kayyım atamıştı. Aslında kayyım atamaları 31 Mart ta ortaya çıkan halk iradesi 6 Belediyemizde mazbata gaspı ile başlamıştı. Halkın iradesini tanımayan ve saygı duymayan bu zihniyet, son olarak Yenişehir, Hazro, İdil ve Akpazar belediyelerine kayyım atamıştır. Bunlarla beraber 20 kayyım ve 6 tanede mazbata gaspı ile toplam 26 belediyeye kayyım atanmıştır. Kayyım uygulaması bu coğrafyada olağan rejim haline getirilmek isteniyor. Hiçbir dayanağı olmayan gerekçeler gösterilerek belediyelerimiz gasp ediliyor. 2016 yılında başlatılan ve bugüne kadar mahkeme sürecine dönüştürülmeyen dosya Yenişehir’de kayyım gerekçesi gösterilmiştir. Bizce bu olsa olsa gaspı örtme çabasıdır” dedi.

‘Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz’

Kayyum kararının halkın iradesine yönelik gerçekleştirilen siyasi darbe olduğunu kaydeden Kaya, iktidarın baskılarına boyun eğmeyeceklerini de vurguladı. Kaya, “Kayyım atanan tüm belediyelerde, belediye meclisleri fiilen feshedildiği için kayyım tüm kararları tek başına almaktadır. Bu da ülkede geliştirilmek istenen tek adam rejiminin yerel uygulamalarıdır. Buradan hareketle, kayyımın alacağı tüm kararlara ve fiilen uygulamaya sokacağı işlere dair ayrı ayrı suç duyurusunda bulunacağız. Halk iradesine yönelik gelişen bu saldırılara karşı tüm sivil toplum örgütlerini, meslek odalarını ve diğer kurumları duyarlı olmaya davet ediyoruz. Bu atamalar iptal edilip, belediye eşbaşkanlarımız görevlerine iade edilene kadar haklı ve meşru mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Farisoğulları: ‘Bu birlik bozulmasın’

HDP Diyarbakır Milletvekilli Musa Farisoğulları da demokratik siyasete ısrar ettiklerinde karşılarına antidemokratik uygulamalar çıktığını ifade ederek, çarenin Rusya ve ABD olmadığını, çarenin Abdullah Öcalan olduğunu söyledi. Öcalan ile diyalog kurulması gerektiğini kaydeden Farisoğulları, “Tecrit derhal kaldırılıp İmralı kapıları açılsın. Savaş politikalarına derhal son verilsin.  Kürt ve Türk halkı bin yıldır birlikte, bu birlik bozulmasın” diye konuştu. Kayyum politikalarını eleştiren Farısoğulları, buna karşın direneceklerini belirtti.  Açıklama alkış ve zılgıtlar eşliğinde son buldu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım