Diyarbakır Yenigün

Kantinsiz okul dönemi başladı!

Kantinsiz okul dönemi başladı!
07 Ekim 2020 - 17:04

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 12 Ekim itibariyle okulların yeniden açılacağını duyurdu. Bakan Selçuk’un açıklamalarının ardından yayınlanan genelgede ise kantinlerin faaliyetlerinin durduruldu belirtildi. Kantinlerin kapalı kalmasını değerlendiren Diyarbakır Kantin İşletmecileri Derneği Başkanı Seyithan Atabey, “Okullar açılacak ama kantinler olmayacak. Alınan karar hem çocukların sağlığını hem de kantincileri olumsuz etkiliyor” dedi

Yağmur Ensari/Yenigün Özel

YENİGÜN HABER – Kovid-19 pandemisi nedeniyle eğitim ve öğretime16 Mart’ta ara verildi. 6 aylık aradan sonra Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilkokullar, köy okulları, 8’inci ve 12’nci sınıflar ile özel gereksinimli çocukların okullarında yüz yüze eğitimin 12 Ekim itibariyle başlayacağını açıkladı. Bakan Selçuk’un açıklamasının ardından 81 İl’e genelge gönderildi. Gönderilen genelgenin en dikkat çekici maddesi ise kantinlerin faaliyet vermeyeceği oldu.  Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından gönderilen genelgede şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlığımız tarafından 2020-2021 eğitim öğretim yılında yüz yüze yapılacak olan eğitime ilişkin kademeli bir geçiş planlaması ve salgının önlenmesine yönelik ülkemizde alınan tedbirler uyumlu olması amacıyla Bakanlığımıza bağlı resmi okul ve kurumlarda bulunan kantin vb. yerlerin pandemi süresince kapatılmasına karar verilmiştir. Covid-19 salgınının seyrindeki güncel gelişmelere bağlı olarak ülkemizde alınacak tedbirlerle uyumlu olarak Bakanlığımıza bağlı resmi okul ve kurumalarda bulunan kantin vb. yerlerin faaliyetlerinin ne zaman başlayacağı ayrıca bildirilecektir.”

Diyarbakır Kantin İşletmecileri Derneği Başkanı Seyithan Atabey

‘Alınan kararı kabul etmiyoruz’

81 il’e gönderilen kantin genelgesini değerlendiren Diyarbakır Kantin İşletmecileri Derneği Başkanı Seyithan Atabey, “12 Ekim’de okullar açılacak ancak kantinler kapalı kacak. Alınan kararı kabul etmiyoruz. Yaklaşık 7 aydır kantin işletmecileri ve çalışanları evlerine ekmek götüremiyor. Okulların açılacağına sevinen kantinciler şu anda büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. Tüm ümidimiz okulların açılacak olmasıydı ama alınan kararla ümitlerimiz yerle bir oldu. Bu konuya ilişkin mecliste grubu bulunan siyasi partilerle görüşmeler sağlayıp sorunlarımızı ilettik. CHP ve HDP isteklerimizi soru önergesi olarak meclise verdi. Bu noktada Bakanlığın yeni bir çalışma yapmasını bekliyoruz” dedi.

‘Öğrencilere zarar veriliyor’

Kantinlerin açılmamasının hem kantin esnafına hem de öğrencilere zarar verdiğini vurgulayan Atabey, “Kantinler açık olmayınca kantin esnafı büyük sıkıntı çekecek ancak tek sıkıntı yaşayan esnaflar olmayacak. Öğrencilerimiz de kantinler kapalı olacağı için içecek su bile bulamayacak. Suyu evden getirmeyen öğrenci sağlıksız koşullarda olan lavabolardan su içmek zorunda kalacak. Hijyen koşullarının olmadığı merdiven altı seyyar yiyecek içecek satan yerlerden alışveriş yapmak zorunda kalacaklar. Alınan bu kararla öğrencilere zarar veriliyor. Tarım Bakanlığı, Sağlık Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından denetlenen kantinlerin açılmamasını aklımız almıyor. Sıkı denetimlerden geçen ve hijyen koşullarına uygun kantinlerimizin yerine çocuklarımız sağlıksız yiyecek, içecek satışı yapılan yerlere yönlendiriliyor” diye konuştu.

‘10 bin kişi mağdur oldu’

Pandemi nedeniyle ekonomik sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Atabey, şöyle konuştu:

“Pandemi nedeniyle örgün eğitim-öğretime ara verildiği için yedi aydır iş yapamayan esnafımız yeni eğitim ve öğretim yılının uzaktan eğitimle başlayacak olmasıyla çok zor günler geçirmektedir. Yaklaşık 2500 kantin işletmeci ve çalışanı, aileleriyle beraber yaklaşık 10.000 kişi mağdur olmaktadır. Yedi aydır çalışamayan kantinci esnafı içinde çalışanlar da olduğu gibi kısa çalışma ödeneği desteği verilmelidir.Korona virüs salgınının ardından okulların kapanması ile faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan kantinci esnafımız zor günler geçiriyor. Mart ayından bu yana hiçbir geliri olmayan esnafımız evine ekmek götüremiyor. Kantinci esnafımız birikmiş ev kirasına, elektrik, su, vergi, işçi ücreti, BAĞ-KUR, SGK ve diğer borçlarını ödeyemez duruma geldi. Zor günlerden geçen kantinci esnafımızın sorunların çözümü için hükümetten ve siyasi parti yetkililerinden destek bekliyoruz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım