Dolar 13,3930
Euro 15,1760
Altın 793,10
BİST 2.001,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 4°C
Az Bulutlu
Diyarbakır
4°C
Az Bulutlu
Sal 5°C
Çar 3°C
Per 2°C
Cum 1°C

Kadınların iş yükü arttı; Rekabet etme koşulları eşit değil

Kadınların iş yükü arttı; Rekabet etme koşulları eşit değil

DTSO’nun “Kadın ve Ekonomi” buluşmalarında bir araya gelen kadınlar, meslek örgütleri ve sivil toplum alanındaki eşitsizlikleri dile getirdi: Ev emekçisi, gündelik temizlik emekçisi ve tarım işçisi kadınların iş yükünün iki kat arttı, erkeklerle rekabet etme koşulları eşit değil.

 

YENİGÜN HABER – Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Kadın Meclisi, “Kadın ve Ekonomi” buluşmaları kapsamında “Meslek Örgütlerinde ve Sivil Toplum Kuruluşlarında Kadın Temsiliyeti” başlıklı online toplantı gerçekleştirdi. DTSO Genel Sekreter Yardımcısı Meryem Özdemir Ok’un moderatörlüğünü yaptığı toplantıya, Van Dinamik ve Sanayici İşadamları Derneği (VADSİAD) Başkanı Berrin Tatlı Uçar, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası Yürütme, Kurulu üyesi İlden Kibar, Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu üyesi Hatice Demir ile Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Rojda Yılmaz konuşmacı olarak katıldı.

İş yükü katlandı

Toplantının açılışında konuşan DTSO Kadın Meclisi Sözcüsü Seda Berakatoğlu, ekonomik kriz ve pandemi sürecinin en çok kadınları etkilediğini belirtti. Bu süreçte ev emekçisi, gündelik temizlik emekçisi ve tarım işçisi kadınların iş yükünün iki kat arttığını ancak yeteri desteği alamadıklarını ifade eden Berakatoğlu, kadın iş gücünün de orantısız bir şekilde arttığını kaydetti. Berakatoğlu, bu nedenlerden kaynaklı yol gösterici olmak ve ekonomi alanındaki toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmayı hedeflediklerini söyledi.

Kadının rengi

Van’daki kadın istihdamına değinen VADSİAD Başkanı Berrin Tatlı Uçar, derneklerine üye olan 67 kişiden sadece 3’ünün kadın olduğunu aktardı. STÖ’lerdeki kadın varlığının ataerkil yapıyı kırma açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Uçar, “Sivil toplum alanında ve iş örgütlerinde kadınların yönetici olması önemli bir yer tutuyor. Kadın yönetici sayısının artması kadınların sömürülmesini engelliyor. Kadınların aktif ve bilinçli eylemleri mücadeleyi güçlendirecektir. Kadının kamusal yaşama rengini vermesi asık suratlı erkek egemen sistemi yıkacaktır” dedi.

Örgütlenme vurgusu

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Yürütme Kurulu üyesi İlden Kibar, TMMOB’un erkekler tarafından ele geçirilen meslek grubu olduğunu ifade etti. Kibar, “Mühendislik alanında da erkek sayısı kat be kat fazla. Sanayide erkekler, eğitimde ise kadınlar yer alsın isteniyor. Çevremizde rol model sayısının az olmasından kaynaklı mühendislik kadınlar tarafından tercih edilmiyor. Başladıktan sonra da ayrımcılık devam ediyor. Erkek akademisyenler bizi uygun görmüyor. Stajda zorluk çekiyoruz, ofis ortamı bize dayatılıyor. İşe alınmada ise ojelerimizden, topuklu ayakkabılarımıza, evli çocuklu olmamız her şey soruluyor. Özel sektörde de işten çıkarmalarda ilk gözden çıkarılan biz oluyoruz. Terfi durumunda da bir ayrımcılık söz konusu” sözleriyle eşitsizliği anlattı.

Kibar, TMMOB’a bağlı 24 odanın yönetim kurulu içerisinde yalnız 4 kadının ve 600 bin üyenin ise sadece yüzde 19’unu kadınların oluşturduğunu paylaştı. Kadınlarda iş katılımının yüzde 34’lere düştüğüne dikkati çeken Kibar, “Örgütlenmekten başka bir çıkışımız yok. Kadın politikası anlamıyla köklü bir çalışma olmalı” dedi.

Barolardaki ayrımcılık 

Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu üyesi Hatice Demir, STÖ’lerdeki eşit temsiliyetin insan hakları meselesi olarak görülmediğini söyledi. Baro seçimlerindeki ayrımcılığa değinen Demir, “Seçim süreçlerinde aday olan kadınların çekingen olması, erkeklerin güç ve rekabet ilişkilerinden kaynaklanıyor. Ataerkil kültür kadınları tedirgin ediyor. Rekabet etme koşulları eşit değil. 81 baro var ve sadece 9 baro başkanı kadın. Üye sayımızın ise yüzde 35’i kadınlardan oluşuyor” diye konuştu.

Mahkemelerdeki tutuma da işaret eden Demir, şöyle dedi: “Yargının cinsiyetçi tutumuna maruz kalıyoruz.  Mahkeme salonlarında konuşma sırasında erkekler çok cüretkar. Avukatların bir erkek mesleği olduğu algısı var. Fakat artık kadınların zamanı geldi. Örgütlülük ve dayanışma her yere yayıldı.”

Kadın girişimci sayısı 

DOGÜNKAD Yönetim Kurulu Başkanı Rojda Yılmaz ise, kadın-erkek eşitsizliğinin eskiden gelen bir sorun olduğunu vurguladı. Bu sorunun günümüzde de ağır bir şekilde devam ettiğini ifade eden Yılmaz, kadın-erkek eşitsizliğinin en yoğun yaşandığı alanların başında ise siyaset ve sivil toplum alanlarının geldiğini söyledi. Yılmaz, DTSO verilerine göre 12 bin firmadan sadece 900’ünde kadınların yetkili olduğunu belirterek, kadınların birbirini desteklemesi gerektiğinin altını çizdi. Yılmaz, “Lobi çalışmalarını birlikte yürütmeliyiz ki eşit temsiliyeti sağlayalım” ifadelerini kullandı.

Toplantıların birinci oturumu, soruların ardından son buldu. (Haber Merkezi)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.