Göçer annelerin ömrü yolda ve çadırda geçiyor

Göçer annelerin ömrü yolda ve çadırda geçiyor
Ömürleri sürülerin peşinde ve çadırda geçen göçer kadınlar zorlu yaşam koşullarıyla mücadele ederek, üretime katkı sunuyor.

Hayvanları için yılın farklı dönemlerinde kilometrelerce yol katederek yer değiştirmek durumunda kalan, göç ettikleri bölgelerde kurdukları çadırlarda yaşamlarını sürdüren göçer ailelerde en büyük yükü kadınlar omuzluyor.

Eşlerine destek olmak, çocuklarına iyi bir gelecek sağlamak amacıyla bu zorlu yaşamı sürdüren kadın göçerlerin mesaisi günün ilk ışıklarıyla başlıyor.

Hayvanları meraya çıkaran, bakımlarını yaparak süt sağan, peynir hazırlayan, elektrik ve suyun olmadığı çadırlarda odun ateşinde yemek yapan, çamaşır yıkayan, çocuklarının bakımını da yapan kadınlar birçok imkandan ve sosyal yaşamdan mahrum yaşıyor.

Okul çağındaki çocuklarını memleketteki yakınlarına bırakan anneler, yanlarına aldıkları çocuklarını arazide çalışırken sırtlarında taşıyor.

Hayvancılığa adadıkları yaşamlarını yaz kış demeden yollarda ve çadırda geçiren kadınlar emekleriyle sektöre de önemli katkı sağlıyor.

Kaynak:Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.