Ekim ayında 36 kadın katledildi, 21 şüpheli ölüm yaşandı

Ekim ayında erkekler en az 36 kadını katletti, 6 kadın ise erkekler tarafından katledilmeye çalışıldı. 21 kadın ve 7 çocuk ise şüpheli şekilde yaşamını...

Ekim ayında 36 kadın katledildi, 21 şüpheli ölüm yaşandı
Ekim ayında erkekler en az 36 kadını katletti, 6 kadın ise erkekler tarafından katledilmeye çalışıldı. 21 kadın ve 7 çocuk ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.

Kadını ve çocuğu hedef alan erkek-devlet şiddeti de her geçen gün artıyor. Erkek egemen politikalar sonucu yılın ilk 10 ayında 299 kadın katledildi.

Ajans tarafından derlenen verilerin yanında bir de katledildiği yıllar sonra ortaya çıkan kadınlar var. Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 2 yıl önce yakınlarının kayıp ilanı verdiği 34 yaşındaki Yasemin Demir’in 20 Eylül’de cenazesi bulundu. Derinleştirilen soruşturmaya gizlilik kararı getirilirken, Yasemin’in katledildiği ortaya çıktı. Benzer bir katliam da İstanbul’un Fatih ilçesinde 18 yıl önce yaşandı. Müzik öğretmeni Arzu Nihal Çelik’in failinin, Erkan C. isimli erkek olduğu belirlendi. Fail, Arzu’nun evli olduğu Şerafettin Ç.’nin azmettirmesiyle katliamı gerçekleştirdiğini savundu.

En az 36 kadın katledildi

JinNews’in derlediği şiddet çetelesine göre, Ekim ayında, erkekler en az 36 kadını katletti, 6 kadını da katletme girişiminde bulundu. Ekim ayında 21 kadın, 7 çocuk şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Kadınlardan 21’i evli olduğu erkek tarafından, 4’ü tanımadığı, 6’sı akrabası, 5’i de tanığı erkekler tarafından katledildi. 20 kadın ateşli silahla, 6 kadın kesici aletle, 8 kadın ise işkence ve benzeri yöntemlerle katledildi. 1 kadın ise hem ateşli hem de kesici aletle katledildi.

İllere göre dağılım

Verilere göre kadınlardan 8’i Ankara, 7'si İstanbul, 3'ü Elazığ, 2'si Manisa, 1'i Aydın, 1'i Denizli, 1'i Muğla, 1'i Adana, 1'i İzmir, 1'i Erzurum, 1'i Isparta, 1'i Mardin, 1'i Kocaeli, 1'i Sivas, 1' Kırklareli, 1'i Antalya, 1'i Kayseri, 1'i Yozgat, 1'i Urfa ve 1'i Çanakkale'de katledildi.

Uzaklaştırma kararı

Katledilen kadınlardan 4’ü evli olduğu erkekler hakkında uzaklaştırma kararı aldırmıştı. İzmir’in Bornova ilçesinde Hülya Şellavcı Yeğin’in, son bir aydır boşanmaya çalıştığı Kaffar Yeğin hakkında 4 kez suç duyurusunda bulunup uzaklaştırma kararı aldırdığı öğrenildi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.