Diyarbakır'da sanık yakınlarından kadın avukata tehdit

Müvekili olan kadına yönelik kasten öldürmeye teşebbüs duruşmasının ardından avukat Elif Birikili, sanık yakınlarının, tehdit, hakaret ve fiziki müdahalesine maruz kaldı.

Diyarbakır'da sanık yakınlarından kadın avukata tehdit

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şube Sekreteri avukat Elif Birikili, bugün 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen kadına yönelik kasten öldürmeye teşebbüs duruşmasının ardından fail yakınları tarafından Diyarbakır Adliyesi önünde tehdit, hakaret ve fiziki müdahaleye maruz kaldı. Birikili, olayın, 13 kurşunla yaralanan bir kadının dosyasında failin tutukluluk halinin devamına karar verilmesi üzerine gerçekleştiğini söyledi. Birikili, "Bu durumun nedeni benzer olaylarda etkin bir yargılamanın yürütülmüyor olmasından kaynaklandığını belirterek, "Potansiyel failler ceza almayacaklarından haberdar olduğu için bu saldırılar gerçekleşiyor" dedi.

'SENDEN DE HESAP SORACAĞIZ'

Gazete Duvar’dan Ardıl Batmaz’ın haberine göre, fail yakınlarının kendisini dosyanın bir tarafı olarak değerlendirdiğini söyleyen Birikili, "Beni, ailenin parçalanmasına neden olarak gördüklerini belirttiler. Ben gerekli bilgiyi avukatlarından almaları gerektiğini, sadece müvekkilimin muhatabım olduğunu belirttim. Sonrasında 'Avukat hanım sen de kendine dikkat et, senin de yerin yurdun belli, senden de hesap soracağız' şeklinde tehditlerde bulundular" ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı'nın bugün artan kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerine ilişkin Rosa Kadın Derneği’nde yaptığı basın toplantısı sırasında bu olayın yaşandığını söyleyen Birikili, "Kadına yönelik şiddete ilişkin mücadelenin yöntemleri konuşulurken aynı anda şiddet mağduru bir kadının davasının takip ediliyor olması şiddetin başka bir halinin ortaya çıkmasına gerekçe edilebiliyor" diye konuştu.

Birikili, aynı tehditlerin mağdur kadına yönelik de gerçekleştirildiğini söyledi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.