Diyarbakır Yenigün

Kadın örgütleri 25 Kasım’a hazır

Kadın örgütleri 25 Kasım’a hazır
12 Kasım 2019 - 13:35

25 Kasım için hazırlıklarını tamamlayan Diyarbakır’daki kadın örgütleri, Türkiye’yi kapsayan Şiddet Raporu’nu açıklayacak, çalıştay düzenleyecek, 25 Kasım’da gece yürüyüşü gerçekleştirecek

DİYARBAKIR YENİGÜN – 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında çeşitli eylem ve etkinlikler gerçekleştiriliyor. Mezopotamya Ajans’at yer alan habere göre Diyarbakır’da Rosa Kadın Derneği, Şiddet Ağı, Dicle Amed Kadın Platformu, Diyarbakır Barosu, İnsan Hakları Derneği (İHD), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi ile birçok kadın kurumu da 25 Kasım programlarını netleştirdi. Buna göre kadın örgütleri, 22 Kasım’da tüm Türkiye’yi kapsayan 4 aylık Şiddet Raporu’nu açıklayacak. Kadın dayanışmasını güçlendiren sohbet programlarının yanı sıra 23 Kasım’da şiddet türlerine ilişkin bir çalıştay organize edilecek. 25 Kasım’da da tüm kadın kurumlarının katılımıyla gece yürüyüşü gerçekleştirilecek.

 ‘İki ayda 76 kadın katledildi’

25 Kasım programı ve hazırlıklarına ilişkin konuşan Rosa Kadın Derneği’nin kurucu üyesi Suzan İşbilen, Türkiye’de sadece Eylül ayında 40, Ekim ayında ise 36 kadının katledildiğini hatırlatarak, kadınların örgütlenerek şiddetin ve katliamların önüne geçebileceğini kaydetti. Ekim ayında 36 kadından 8’inin eşleri, 6’sının ise birlikte olduğu erkekler tarafından öldürüldüğünü, 14 kadının ise kim tarafından öldürüldüğünün belirlenemediği ifade eden İşbilen, Kasım ayında kadınların cinayetlere bir kez daha “dur” diyeceklerini söyledi.

Örgütlenme

Diyarbakır’da birçok kadın kurumu ile birlikte hareket ederek Kasım ayı programlarını çıkardıklarını ifade eden İşbilen, 22 Kasım’da son 4 ay içerisinde kaç kadının şiddete maruz kaldığını ve kadına yönelik ne tür şiddetlerin uygulandığına dair raporu açıklayacaklarını söyledi. 23 Kasım’da şiddet türlerine ilişkin bir çalıştay düzenleyeceklerini dile getiren İşbilen, 25 Kasım günü de tüm kadın kurumlarının katılımıyla gece yürüyüşü düzenleneceğini kaydetti. Kadınların yaşadığı şiddetin kader olmadığını, kadınların örgütlenerek şiddetin önüne geçebileceğini belirten İşbilen, Rosa Kadın Derneği olarak her zaman kadınlarla birlikte daha güçlü bir dayanışma sergilemeyi amaçladıklarını ifade etti.  İşbilen, kadına yönelik katliamların artmasındaki bir nedenin de cezasızlık politikası olduğuna dikkat çekti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım