Diyarbakır Yenigün

Japonya’dan Şengal’e 3.6 milyon dolar

Japonya’dan Şengal’e 3.6 milyon dolar
05 Nisan 2020 - 18:38

Gülbahar Altaş

Japonya’nın Bağdat Büyükelçisi Naofumi Hashimoto, ülkesinin IŞİD savaşı sonrası Şengal ilçesindeki yerleşim yerlerinin yeniden imarı için 3.6 milyon dolar hibe ettiğini duyurdu

DİYARBAKIR YENİGÜN – Birleşmiş Milletler (BM), “Yerleşim Yerleri Programı” kapsamında, 2014 yılında IŞİD ile savaş sırasında tahrip edilen bölgelerde yeniden yapılandırma yapılıyor.

Japonya,program kapsamında Şengal’in yeniden imarı için 3.6 milyon dolar hibe etti.

Konuya ilişkin açıklama yapan Japonya Bağdat Büyükelçisi Naofumi Hashimoto, ülkesinin Irak’ta zarar gören bölgelerin yeniden imar ve restorasyonu için 41 milyon dolar tahsis ettiğini belirtti.

Naofuni Hashimoto, söz konusu bütçeden 3.6 milyon doların Şengal’deki projeleri kapsadığını kaydetti.

Irak’ın savaş sonrası yeniden imarı programı kapsamında Japonya, 2014’ten itibaren 540 milyon dolar destekte bulundu.

Yenigün’e konuşan Kürdistan Bölgesi Diyanet İşleri Bakanlığı Ezidi İşleri Daire Başkanı Hayri Bozani, şimdiye kadar birçok yardım açıklamasının olduğunu ancak Şengalliler’in söz konusu yardımlardan faydalanmadığını söyledi.

Hayri Bozani, “Şengal’de her geçen gün durum daha çok kötüye gidiyor. Artık insanların bölgede bir şeylerin değişeceğinden umudu yok. Şengal yıkık ve virane durumda. Şengal’e yapıldığı söylenilen yardımlar Şengalliler dışında herkesin eline ulaşıyor” dedi.

IŞİD tarafından 3 Ağustos 2014’te ele geçiren Şengal, 13 Kasım 2015’te ABD öncülüğündeki Koalisyon Güçleri’nin havadan desteğiyle Peşmerge Güçlerinin düzenlediği operasyonla kurtarıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım