Diyarbakır Yenigün

İstasyon Meydanı bu yıl boş kaldı

İstasyon Meydanı bu yıl boş kaldı
01 Mayıs 2020 - 14:53

Diyarbakır’da son yıllarda kitlesel 1 Mayıs mitinglerine ev sahipliği yapan İstasyon Meydanı, bu yıl salgın nedeniyle boş kalırken, resmi tatil olmasına rağmen işçiler çalışmaya devam etti

DİYARBAKIR YENİGÜN – İçişleri Bakanlığı tarafından Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Maraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van ile Zonguldak’ı kapsayan 3 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi.  Yasağın ardından Diyarbakır genelinde cadde, sokak ve bulvarlar boş kaldı.

İstasyon meydanı boş kaldı

Diyarbakır’da son yıllarda on binlerce emekçinin 1 Mayıs dolayısıyla talepleri haykırdığı Yenişehir ilçesindeki İstasyon Meydanı ise sokağa çıkma yasağı nedeniyle bugün sessizliğe büründü. Boş kalan meydanda sadece polis noktası bulunuyor.

Resmi tatil olmasına rağmen çalıştılar

Bu arada 1 Mayıs’ta aralarında ekmek fırınında çalışanlar ile market çalışanlarının da bulunduğu bazı iş gruplarında istihdam edilenler, resmi tatil ve sokağa çıkma kısıtlaması olmasına rağmen tatil yapamayarak çalıştılar. İHA’da yer alan habere göre bu yıl yeni tip korona virüs tedbirlerinin gölgesinde kutlanan 1 Mayıs’ı çalışarak geçirenler, bu zorlu süreçte üretime katkı sunmak, vatandaşın ihtiyacını karşılamaktan memnuniyet duyduklarını belirttiler.

 ‘Her işimizi yapmaya mecburuz’

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde ekmek fırınında hem çalışan hem de işleten Umut Karahan, 1 Mayıs’ı çalışarak, vatandaşa hizmet sunarak geçirdiklerini söyledi. Karahan, “Bayram da olsa, savaş da olsa fırıncılar işlerinin başında. İşimi severek yapıyorum, vatandaşa hizmet ediyoruz” dedi. Market işletmecisi Meki Görkem ise bayram da olsa ne olursa olsun vatandaşlara hizmet etmek için çalışmak zorunda olduklarını belirterek, “Bugün işçi bayramı olması bizim için hiç fark etmez. Her an her zaman işimizi yapmaya mecburuz. Bugün ihtiyaç dolayısı ile çalışmak zorundayız. Bize verilen süreye kadar açığız, ardından kapalı olacağız” diye konuştu. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım