Diyarbakır Yenigün

İHD: 6-8 Ekim olayları şeffaf bir şekilde araştırılsın

İHD: 6-8 Ekim olayları şeffaf bir şekilde araştırılsın
06 Ekim 2020 - 13:35

İHD Diyarbakır Şubesi, 6-8 Ekim 2014 tarihinde meydana gelen toplumsal olaylara dair, adli ve idari birimler tarafından etkin ve şeffaf bir araştırma, çalışma ve soruşturma gerçekleştirilmediğini iddia ederek, ilgili soruşturmanın şeffaf yürütülmesini istedi

Foto: Sertaç Kayar

DİYARBAKIR YENİGÜN – İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Kamuoyunda ‘Kobane Olayları’ olarak bilinen 6-8 Ekim 2014 meydana gelen toplumsal olaylara yazılı bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, 6-8 Ekim 2014 tarihinde meydana gelen olayların 6’ncı yılında yaşanan hak ihlallerinin tüm yönleriyle araştırılarak hakikatlerin ortaya çıkarılmasını, olaylara ilişkin başlatılan soruşturmaların etkin ve şeffaf bir şekilde yapılmasını talep etti.

‘Olaylarda 42 kişi yaşamını yitirdi 801 kişi yaralandı’

İHD, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “IŞİD’ın Kobane kentine yönelik gerçekleştirdiği saldırıları protesto etmek ve AKP hükümetinin Kobanê’ye yönelik politikalarına tepki göstermek amacıyla bölge kentlerinde 06 Ekim 2014 tarihinden itibaren başlayan ve günlerce süren gösteriler sırasında 35′ sivil, 2’si sığınmacı, 2’si polis ve 3’ü silahlı örgüt militanı olmak üzere 42 kişi yaşamını yitirmiştir. 801 kişi de ateşli-kesici silahlar ve olaylardan etkilenmek suretiyle çeşitli şekillerde yaralanmıştır. Yine olaylarda 56’sı çocuk bin 128 kişi gözaltına alınmış ve 24’ü çocuk 221 kişi tutuklanmıştır. 3 Kent merkezi ile 4’ü merkez ilçe olmak üzere 25 ilçede sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir.

‘Hakikat ortaya çıkarılsın’

Kamuoyunda ‘Kobane Olayları’ olarak bilinen 6-8 Ekim 2014 tarihinde meydana gelen toplumsal olaylara dair, adli ve idari birimler tarafından etkin ve şeffaf bir araştırma, çalışma ve soruşturma gerçekleştirilmemiştir. Gerçek faillerin ortaya çıkarılması bir yana, siyasi iktidarın yargı eliyle gerçekleşen operasyonları sonucu HDP eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tutuklanmış, son olarak da yakın bir tarihte aynı gerekçeler bahane edilerek 20 HDP’li siyasetçi gözaltına alınmış, aralarında eski milletvekillleri ile belediye başkanlarının da olduğu 17 HDP’li siyasetçi olayların sorumlusu gösterilerek haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklanmıştır. Aradan geçen 6 yıla rağmen olaylara ilişkin siyasi iktidarın -yine yargı eliyle olmak üzere- müdahalelerin devam ettiği ve aynı anlayışla hareket edildiği görülmektedir. Hakikate erdirilmeye bekleyen katliamlar gibi yaşam hakkı ve ağır insan hakları ihlallerine yol açan Kobani olayları da aradan geçen 6 yıla rağmen tüm yönleriyle aydınlatılmamıştır.  İnsan hakları savunucuları olarak bizler, 6-8 Ekim 2014 tarihinde meydana gelen toplumsal olaylarının 6’ncı yılında yaşanan hak ihlallerinin tüm yönleriyle araştırılarak hakikatlerin ortaya çıkarılmasını, olaylara ilişkin başlatılan soruşturmaların etkin ve şeffaf bir şekilde yapılmasını talep ediyoruz.” (Haber Merkezi)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım