Diyarbakır Yenigün

HDP Kadın Meclisi: Erkekler 1 yılda 305 kadını katletti

HDP Kadın Meclisi: Erkekler 1 yılda 305 kadını katletti
13 Aralık 2019 - 15:53

HDP Kadın Meclisi, yaşanan hak ihlallerinde en çok kadın ve çocukların etkilendiğini belirterek, erkeklerin son 1 yılda 305 kadını katlettiğini, 556 kadının ise şiddet gördüğünü söyledi

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Kadın Meclisi, insan hakları haftası dolayısıyla Yenişehir ilçe binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık ile çok sayıda kadın katıldı. Açıklamanın yapılacağı ilçe binasının girişine çok sayıda polis konuşlandırıldı. Açıklamanın Türkçesini HDP’li vekil Remziye Tosun, Kürtçeyi ise HDP İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık okudu.

‘En çok kadın ve çocuklar etkileniyor’

Dünya insan hakları haftası nedeniyle bir araya geldiklerini belirten Tosun, Türkiye’nin İnsan Hakları Evrensel Beyannamesini kabul etmesinin üzerinden 70 yıl geçtiğini anımsatarak, gelinen noktada insan hakları açısından hiç olmadığı kadar büyük bir krizin yaşandığını savundu. Yaşam hakkı gaspının olduğunu ileri süren  Tosun, hak ihlallerinden en çok kadın ve çocukların etkilendiğini söyledi.

‘Erkekler 305 kadını katletti’

Tosun, 2019’un birçok bakımda kadın cinayetleri ve hak ihlallerinin yaşandığı bir yıl olduğunu belirterek, 2019 yılının ilk 11 ayında en az 305 kadının erkek şiddeti nedeniyle yaşamını yitirdiği, en az 46 kadının tecavüze, 204 kadının tacize, 556 kadının şiddete maruz kaldığı bilgisini paylaştı. Tosun, resmi rakamlara göre ise şiddete uğrayan kadın sayısının 10 binlerle ifade edildiğini, şiddet sonucu yaşamını yitiren kadın sayısının ise daha yüksek olduğunu belirtti.

‘İnsan haklarıyla insandır’

Tosun, Türkiye’de 2015 yılından bu yana ağır hak ihlallerinin 80’li ve 90’lı yıları da geride bıraktığını vurgulayarak, “Bizler Kürdistan ve Türkiye halkları olarak yıllardır devletin bu kirli uygulamalarına karşı mücadele etmekteyiz. Bu ülkede kendi siyasi görüşü, etnik ve dini kimliği ile dili, cinsel yönelimi ile yaşamaya çalışan kişiler ve halklar olarak en temel insani haklarımızın mücadelesinden asla ama asla vazgeçmeyeceğiz. İnsan haklarıyla insandır. Mücadelemiz kesintisiz devam edecektir” diye konuştu. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım