Dolar 17,9647
Euro 18,2546
Altın 1.025,08
BİST 2.835,88
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 40°C
Açık
Diyarbakır
40°C
Açık
Çar 40°C
Per 38°C
Cum 37°C
Cts 38°C

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati Diyarbakır’da

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati Diyarbakır’da
A+
A-
1 Temmuz 2022 17:09

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nurettin Nebati, Halkbank Üreten Kadınlar Buluşması’na katıldı. Kadınlara iş gücü piyasasında daha aktif rol almalarını sağlamak amacıyla pozitif ayrımcılık uygulandığını vurgulayan Bakan Nebati, “Kadınlarımızın ekonomiden siyasete ticaretten sosyal hayata katılımlarının her alanda artması ülkemizi daha ileri seviyelere taşıyacaktır.  2002 yılında yüzde 27,9 seviyesinde olan kadınların iş gücüne katılım oranı bugün 34,9 seviyesine yükselmiş durumda. Ancak bu rakamların çok daha iyi seviyelere ulaşabileceğine inanıyor kadınlarımızı her bakımdan desteklemeye devam ediyoruz. Hedefimiz iş gücü piyasamızı daha esnek hale getirerek kadınlarımızı farklı imkanlarla güçlendirmektir” dedi

 

Tarık Othan – Ahmet Baran / Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nurettin Nebati, çeşitli temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi. Bakan Nebati’yi Diyarbakır Havalimanında Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su karşıladı. Bakan Nebati’ye AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker eşlik etti. Bakan Nebati, temaslarına Halkbank Üreten Kadınlar Buluşması’na katılarak başladı.  Burada konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nurettin Nebati, kadınların iş gücü piyasasında daha aktif rol almalarını sağlamak amacıyla pozitif ayrımcılık uygulandığını vurguladı.

‘Kadınlarımızın ekonomik hayata katılımı sınırlı’

Nebati, “20 yıldır ülkemiz Cumhurbaşkanımızın liderliğinde köklü bir dönüşüm geçiriyor. Sanayi, ulaşım ve sağlık altyapımızı geliştirirken eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması istihdam piyasasının iyileştirilmesi, girişimcilik ve Ar-Ge ekosisteminin oluşturulması bakımından çok önemli adımlar attık. Her ne kadar ülkemiz nüfusunun yaklaşık yarısını kadınlar oluştursa da erkeklere kıyasla kadınlarımızın ekonomik hayata katılımının sınırlı kaldığını biliyoruz. Kadınlarımızın sosyal ve ekonomik hayata daha fazla katılmalarına önem veriyoruz. Bu doğrultuda sağladığımız destek ve teşviklerle de yoğun bir çaba gösteriyoruz. Kadınlarımızın ekonomiden siyasete ticaretten sosyal hayata katılımlarının her alanda artması ülkemizi daha ileri seviyelere taşıyacaktır” dedi.

‘Hedefimiz kadınlarımızı farklı imkanlarla güçlendirmek’

Kadınların iş gücüne katılım oranının bugün 34,9 seviyesine yükselmiş durumda olduğunun altını çizen Bakan Nebati,  “Kadınlarımızın annelik yaparken gösterdiği büyük özveri ve aile hayatı içindeki üretken konumu kesinlikle görmezden gelinemez. Hiçbir surette değersizleştirilemez. Diğer taraftan dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma yolunda ilerleyişimize kadınlarımızın çok değerli katkıda sunabileceklerine inancım tamdır. İstediği halde çalışma hayatına çeşitli sebeplerle katılamayan kadınlarımızın karşılaştığı tüm engellerin kaldırılması bizim en önemli hedeflerimizden birisidir. 2002 yılında yüzde 27,9 seviyesinde olan kadınların iş gücüne katılım oranı bugün 34,9 seviyesine yükselmiş durumda. Ancak bu rakamların çok daha iyi seviyelere ulaşabileceğine inanıyor kadınlarımızı her bakımdan desteklemeye devam ediyoruz. Hedefimiz iş gücü piyasamızı daha esnek hale getirerek kadınlarımızı farklı imkanlarla güçlendirmektir. Bu kapsamda bebeği olan kadınların da çalışabilmeleri için çocuk bakım hizmetlerini yaygınlaştırmaya devam ediyor erken çocukluk eğitimi hususi bir özen gösteriyoruz” diye konuştu.

‘Kadınlara pozitif ayrımcılık uyguluyoruz’

Kadınlara daha aktif rol almalarını sağlamak amacıyla pozitif ayrımcılık uyguladıklarını kaydeden Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nurettin Nebati şunları söyledi;

“Bugün bizleri bir araya getiren Halkbank ve diğer kamu bankalarımız kredi paketleriyle kadınlarımızın yanınızdayız. KOSGEB ve TÜBİTAK gibi kurumlarımızın destek programlarıyla da çeşitli fırsatlar sunuyoruz. Kadınsanız krediye ulaşımınız kesinlikle çok kolay. İlk defa işini kurmak isteyen ya da mevcut işini büyütmek isteyen kadın girişimcilerimiz Halkbank’ın ‘kadın girişimci destek paketinden’ faydalandı. Bu paketten yaklaşık 30 bin kadın girişimci yararlandı.”

‘Ürün üretip satabilen marka kooperatiflerine ihtiyaç var’

Katma değerli ürün üretip satabilen marka kooperatiflerine ihtiyaçlarının olduğunu vurgulayan Bakan Nebati, sözlerini şyle tamamladı;

“Geçen ay bu doğrultuda kendimize yeni bir hedef koyduk. Bu yılın sonuna kadar 81 ilimizden en az 81 marka kooperatif çıkarmayı hedefliyoruz. 6 ayımız var. Sonrasında da bu kooperatiflere 973 ilçemizin her birine bunu yayarak 2023 yılında toplam 1 milyar doları aşan ihracat rakamıyla bin marka kadın kooperatifine inşallah adım adım ulaşacağız.”

Valiliğe ziyaret

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nurettin Nebati programın arından Diyarbakır Valiliği’ne geçti. Burada şeref defterini imzalayan Nebati, daha sonra valilik makamına geçerek Diyarbakır’daki gelişmelerle ilgili Vali Su’dan bilgi aldı.

Ailelere ziyaret

Bakan Nebati daha sonra çocuklarının dağa kaçırıldığı iddiasıyla HDP Diyarbakır İl Binası önünde 1033 gündür evlat nöbeti tutan aileleri ziyaret etti.  Ziyarette, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, AK Parti MKYK üyesi Abdurrahman Kurt, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları MKYK üyesi Suna Kepolu Ataman ve AK Parti İl Başkanı Muhammed Şerif Aydın da yer aldı. Ailelerle bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, onlara karanfil verdi.

‘Her çocuğun anne ve babasının şefkatine ihtiyacı var’

Ailelerle görüşmesinde, çocuk haklarının sadece dünyanın bir noktasında değil, her alanda güçlü olarak savunulmasında belli bir duruşları olduğunu belirten Bakan Nebati, her çocuğun anne ve babasının şefkatine ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Her çocuğun sıkıntı yaşadığı zaman babasını yanında, annesinin de güçlü bakışını görmek istediğini dile getiren Nebati, “Her çocuk bekler, Kürt çocuğu da bekler” dedi.  Eylem yapan 35 ailenin evladına kavuştuğunu da hatırlatan Bakan Nebati, diğer ailelerin de çocuklarına kavuşması temennisinde bulundu. Annelerin acısının dinmesini dileyen Nebati, “Allah yardımcınız olsun” diye konuştu.

‘Annelerimizin acısı acımız’

Ziyarete ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nurettin Nebati, “Hain terör örgütü PKK tarafından kaçırılan evlatlarına kavuşmak için 1033 gündür sabırla mücadelelerini sürdüren kıymetli Diyarbakır Anneleri ile bir aradayız. İlk günden itibaren ortaya koydukları dirayet, sabır ve azim ile gençleri sıcak yuvalarından alıkoyup dağa çıkarmak isteyen örgütü çaresiz bırakan Annelerimizin acısı acımız, yapılan her çağrının kavuşmaya vesile olduğu anlar bizim de mutluluğumuzdur. Kimsenin şüphesi olmasın ki devlet olarak bizler bu işin peşini asla bırakmayacak, 303 kahraman ailemizin canımızdan bir parça olan evlatları ile buluşması için gece gündüz demeden var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

Diyarbakır İş Dünyası Buluşması

Evlat nöbeti ziyareti ardından bir otele geçen Nebati, Diyarbakır İş Dünyası Buluşması programına katıldı. Bakan Necati’nin burada yaptığı konuşmasının satır başları şu şekilde;

“Çiftçilerimize, esnafımıza, reel kesimimize desteklerimizi devam ettirecek, toplumun her kesimini güçlendirirken “Milleti yaşat ki devlet yaşasın” anlayışımızdan da asla taviz vermeyeceğiz. Esasen biz, Ek Bütçe Teklifimizi, devletimiz tarafından kamuya sunulan hizmetlerin aksatılmadan devamını sağlamak ve her koşulda yanında olduğumuz milletimizin tüm kesimlerine yönelik desteklerin kesintisiz devam ettirilmesi amacıyla yaptık.

‘Kira sözleşmelerindeki artışları yüzde 25’le sınırladık’

Bildiğiniz üzere Türkiye’yi birçok ülkeden pozitif yönde ayrıştıran güçlü bütçe performansımız Ocak-Mayıs 2022 döneminde de devam etti ve bütçe 5 aylık dönemde 125 milyar lira fazla verdi. Dar gelirli ve sabit ücretli vatandaşlarımızı hayat pahalılığından korumak amacıyla Temmuz ayından itibaren geçerli olacak şekilde asgari ücret yeniden belirlendi.  Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira sözleşmelerindeki artışları yasal zemin çerçevesinde yüzde 25’le sınırladık. Böylece vatandaşlarımızı yüksek fiyat artışlarından koruma yönünde önemli bir adım daha attık.

‘2023’te hedefimiz inşallah 300 milyar dolarlık ihracat’

Sağlanan sübvansiyonlar yoluyla dünya genelinde artış gösteren doğalgaz fiyatlarının faturalara yansımasını sınırlandırdık. Yılın ilk beş ayında meskenlerde kullanılan doğalgazı yüzde 81 oranında sübvanse ettik. Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’te hedefimiz inşallah 300 milyar dolarlık ihracat yapmaktır. 2021 yılında Diyarbakır’da yatırım yapmak isteyen müteşebbislere verdiğimiz 408 teşvik belgesiyle toplam 3 milyar lira sabit yatırım yapılmasını, böylelikle yaklaşık 24 bin kişiye istihdam oluşturulmasını destekledik.

Diyarbakır’da 40 bin kişinin istihdam edilmesini sağladık

Son 19 yılda Diyarbakır’a yatırım yapmak isteyen firmalar için düzenlediğimiz 1,800 teşvik belgesinde öngörülen yatırımların 850’den fazlası tamamlanmış bulunuyor. Hayata geçen bu yatırımlar sayesinde Diyarbakır’ımızda 40 bin kişinin istihdam edilmesini sağladık. En kısa zamanda Diyarbakır, Şanlıurfa ve çevre illerimizde tarımsal alandaki elektrik maliyetlerini çok cüzi rakamlara düşüreceğiz. Hatta ve hatta güneş enerjisinden ürettiğiniz elektriği satma imkanına da sahip olacaksınız. Sanayide başlayan bu dönüşümün tarıma da yansıması için tarımsal sulamada Güneş Enerjisi Santralleri projemizi başlattık. GES’e yönelik desteklerimiz kapsamında çiftçilerimize Ziraat Bankası’yla ilk 1 yılı geri ödemesiz toplam 84 ay vadeli kredi imkanı sunuyoruz. Son zamanlarda Diyarbakır OSB’de faaliyet yürüten fabrikalardan bazılarının enerji maliyetini düşürmek için GES kurmaya başladıklarına ve üretimlerini temiz enerjiyle gerçekleştirdiklerine şahit oluyor ve bundan büyük memnuniyet duyuyoruz. Kendilerini içtenlikle tebrik ediyorum.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.