Diyarbakır Yenigün

Halil Candan yazdı; LÜTFEN UYALIM…

Halil Candan yazdı; LÜTFEN UYALIM…
15 Nisan 2020 - 0:15

Yaklaşık 5 aydır tüm dünyayı kasıp kavuran ve  dünyanın karşısında çaresiz kaldığı virüs Çin’in Wuhan kentinde başladı.  Bütün ülkelerin son teknolojilerinin dahi işe yaramaz duruma geldiği bu virüs şimdi kapımıza kadar geldi.  Yüz binlerce insanın canına mal olan virüs yaklaşık iki milyon kişiye bulaştı ve şu ana kadar tüm ülkeleri çaresiz bıraktı.  Her ne kadar bazı ülkelerin aşısını  veya ilacını bulduk gibi açıklamaları da bulunsa bu virüs her gün binlerce can almaya devam ediyor.

Türkiye’de ise son 24 saat içerisinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı  açıklamalar ile belirli ölümler ve bulaşılan kişi sayıları belirtilmektedir.  Başta Sayın Cumhurbaşkanımız  ve Sağlık Bakanımızın bu virüs hakkından geleceğimizi belirtmesine rağmen bizler hala son derece tehlikeli ve can alan virüsü ciddiye almış değiliz.  Son derecede hızlı bulaşan ve bulaşmaya devam eden bu virüsü acaba ne zaman ciddiye alacağız?

Bulaştığı kişileri yaşlı genç çocuk demeden öldüren bu virüsün hakkından nasıl geleceğimizin farkına varmamız lazım. Bu virüsten kurtulmak için yapılan uyarıları dikkate almamız elzemdir. Yetkililer bu virüsün yayılma hızını bir nebze olsun azaltmak için evde kalın çağrıları yapıyorlar ancak çoğu kişi bu uyarıları dikkate almıyor. Hala sokaklar ve caddeler insan dolu ve  bu da virüse yayılması için ortam hazırlıyor.

Büyük şehirlerde sokağa çıkma yasağı uygulansa da insanlar bu yasağa uymuyor. Biz bu tehlikenin  ciddiyetine ne zaman varacağız. İlle de canımızın yanması mı lazım? Şu an ölüm her yerde kol geziyor ve yanı başımıza kadar gelmiş durumda… Canımız yanmadan sevdiklerimizi kaybetmeden bu tehlikeli durumun ciddiyetine varalım evde kalalım ellerimizi 20 saniye boyunca yıkamaya özen gösterelim.

Sosyal mesafeyi koruyalım, zorunlu kalmadıkça evden dışarı çıkmayalım. Çıkmak durumunda da kaldığımızda marketlere fırınlara maskesiz ve eldivensiz girmeyelim. Hastanelere mecbur olmadıkça gitmeyelim. Hadisi şerifte geçtiği gibi sabır ve dua müminin en güzel silahıdır.

Bu hastalıktan dolayı hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet hastalara şifa diliyorum. Bu süreçte en çok yorulan ve virüsten etkilenen  sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Sabırlı olalım ve dua edelim. Allah’ın izniyle bu virüs hakkından inşallah geleceğiz ve hep birlikte bu virüsü yeneceğimize inanıyorum .

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım