Diyarbakır Yenigün

Haftalık Kürtçe Gazete “Xwebûn” yayın hayatına başlıyor

Haftalık Kürtçe Gazete “Xwebûn” yayın hayatına başlıyor
22 Aralık 2019 - 13:41

DİYARBAKIRI YENİGÜN – Diyarbakır’da bir araya gelen bir grup gazeteci tarafından çıkarılan haftalık “Xwebûn” gazetesinin ilk sayısı yarın çıkacak. Yayın dili Kürtçe’nin Kurmancî ve Kirmançkî lehçelerinde olan gazetenin yazar kadrosunda, Irak Kürdistan Bölgesinden, İran, Suriye, Kazakistan, Ermenistan, Lübnan ve Avrupa’da yaşayan birçok Kürt isim yer alıyor. Gazetenin yazar kadrosunda, Sami Tan, Şener Özmen, Felemez Ulug, Agit Yazar, Mizgîn Ronak, Yıldız Çakar, Ramazan Ölçen, Ayhan Erkmen ve Wisif Zozanî bulunuyor. 12 sayfalık gazetenin yazarlarından Ebdullah Pêşew, Ehmed Huseynî, Kakşar Oremar, Kinyas Îbrahîm Mîrzoyev, Selîm Temo ve Zerdeşt Haco aynı zamanda Xwebûn Yayın Danışman Kurulu’nda yer alıyor.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre; Xwebûn’de, güncel ve politik gelişmelerin yanı sıra yaşam, kadın, ekonomi, ekoloji, kültür sanat, edebiyat, dil ve tarihteki gelişmeler de değerlendiriliyor. Xwebûn gazetesi İmtiyaz Sahibi Kadri Esen, dil ve kültürlerin en çok konuşulduğu şu günlerde Kürtçe bir gazete çıkarmanın kaçınılmaz ve önemli olduğunu söyledi. Esen, Kürtlerin ve bölgenin nabzını tutacaklarını, Kürt dilini ve kültürünü önceleyeceklerini, kültür-sanat ve tarihi konuları irdeleyeceklerini, güncel ve politik gelişmeleri yorumlayacaklarını belirtti. Dilinin sade ve anlaşılır, içeriğini zengin tutmak için çabalayacaklarını dile getiren Esen, Kürt okurların gazeteyi sahiplendikçe, gazetenin başarılı ve uzun ömürlü olacağını vurguladı. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım