Diyarbakır Yenigün

Güven’in sağlık sorunları ağırlaşıyor

Güven’in sağlık sorunları ağırlaşıyor
04 Şubat 2019 - 15:27

Açlık grevi 89’uncu güne giren DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in sıvı alımında zorlandığı, mide krampları yaşadığı, ışığa ve kokuya karşı hassasiyetinin arttığı ifade edildi. Kas ağrıları bulunan ve destek almadan yürüyemeyen Güven, şimdiye kadar yaklaşık 11.5 kilo kaybetti

DİYARBAKIR YENİGÜN – Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde başlattığı ve tahliye edildikten sonra da evinde sürdürdüğü açlık grevi eylemi 89’uncu gününe girdi.

Güven yürüyemiyor

Sağlık durumu her geçen gün kötüye geden Güven’in tansiyonunun çok düşük olduğu belirtildi. Çok halsiz ve ciddi uyku problemi yaşayan Güven’in, sıvı alımında zorlandığı ve mide krampları yaşadığı, ışığa ve kokuya karşı hassasiyetinin daha çok arttığı ifade edildi. Kas ağrıları bulunan ve destek almadan yürüyemeyen Güven, şimdiye kadar yaklaşık 11.5 kilo kaybetti.

Kas ağrıları başladı

Güven’de kas ağrılarının başlamasının nedenlerine dikkat çeken sağlıkçılar, “Açlık grevlerinde ilk dönemlerdeki kilo kaybı dokuların enerji ihtiyacına göre vücutta önce karbonhidratlar, daha sonra yağ yakımı sonucu olur. Açlık grevi süresinin uzamasıyla beraber kaslardaki protein yakımı ile devam eder. Sayın Leyla Güven’in açlık grevinin 89’uncu gününe girmiş olması ve beraberinde gelişen kas ağrıları, kaslardaki protein yakımına başlandığının, bunun da sağlık durumu ile ilgili tablonun ani bir şekilde değişebileceği ve istenmeyen bir durumun söz konusu olabileceğini bize gösteriyor” dedi. (MA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım