Video Haber: Halepçe şehidleri anıldı

Video Haber: Halepçe şehidleri anıldı
​Saddam rejimi tarafından gerçekleştirilen Halepçe katliamının 31'nci yıldönümü dolayısıyla Halepçe'de düzenlenen anma programında katliamın dış...

​Saddam rejimi tarafından gerçekleştirilen Halepçe katliamının 31'nci yıldönümü dolayısıyla Halepçe'de düzenlenen anma programında katliamın dış destekli yapıldığına dikkat çekildi.

Saddam Hüseyin'in Halepçe'de kimyasal ve biyolojik silahlar kullanarak gerçekleştirdiği katliam ve vahşetin yıl dönümünde hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi.

Halepçe kentindeki kapalı spor salonunda düzenlenen program Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Daha sonra konuşmalarla devam eden programda konuşan katılımcılar, Halepçe katliamının üzerinden 31 yıl geçmesine rağmen katliamın acısının tazeliğini koruduğuna dikkat çektiler.

Programın açılış konuşmasını yapan Halepçe Valisi Azad Tevfik, Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi ve Irak Federal Devleti ile uluslararası kuruluşların, Halepçe'ye büyük şeyler borçlu olduklarını belirtti.

Tevfik, "Umut ediyorum ki bunların her üçünün Halepçenin isteklerini yerine getirirler ve Halepçeyi tekrardan inşa ederler." dedi.

Halepçe katliamından yaralanan ve hakları elinden alınanların tamamının haklarının iade edilmesi gerektiğini belirten Kürdistan Bölgesi Şehidler Bakanı Mahmud Hacı Salih de şunları söyledi:

"Halepçe katliamı Baas rejiminin Halepçe'yi bırakıp kaçmasından bir yıl sonra oldu. O zaman halkın kendi askeri gücü vardı ve Baas rejimine karşı durdular. Aslında bu saldırı vatansever ve direnişçi Halepçe halkından intikam alınmak için yapıldı. Saddam bu saldırıyı İran-Irak savaşında kendisine yapılan uluslararası destekle yaptı. Kürdistan halkının direnişine son vermek için Kimyasal Ali imzasıyla emir çıkarıldı. Bu şekilde planlarını gerçekleştirip, netice itibariyle Balisan, Halepçe ve birkaç bölgeye daha kimyasal saldırı yapıldı. Başta Saddam ve Kimyasal Ali olmak üzere cezalarını aldılar ve bazılarının hakları iade edildi. Fakat saldırıda yaralanan ve hakları elinden alınanların tamamının hakları iade edilmesi gerekir."

Irak Meclisi Başkan Yardımcısı Beşir Haddad da Bağdat'ta çıkarılan bir emir ile Halepçe'ye kimyasal saldırı yapılmasının üzerinden 31 yıl geçtiğin hatırlattı.

Haddad, "Fakat şu anda görüyoruz ki Irak'ın en yüksek makamı olan hükümet ve meclisten yetkililer Halepçe katliamı yıldönümü münasebeti ile yapılan programa katılmışlar. Biz buraya sadece sizlerin derdinizi dinleyip, sizlere bakmak için gelmedik. Bizler şunu söylemeye geldik ki; Halepçeli kadın ve çocukların ah ve figanları sadece diktatör bir devleti yıkmadı, bilakis dünyayı titretti. Halepçe ve Halepçeliler izzetli ve onurlu bir şekilde kaldılar. Fakat Irak'ta yok olan diktatörlüktü. Halepçe'de katledilenlerin eseri olarak yeni bir Irak yapıldı." ifadelerini kullandı.

"Katliamlar ve soykırımlara göz yumulursa gelecekte kimyasal saldırılar yine gerçekleşecektir"

Kürdistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Hemin Hewrami ise Halepçe katliamınının üç başlık altında ele alınması gerektiğini belirterek şunları söyledi: "Birinci olarak; insanlık ve uluslararası seviyesinde bakmak lazım. İkinci olarak; Kürdistan Bölgesinin Bağdat hükümeti ile ilişkileri seviyesinden bakmak lazım ve üçüncü olarak bölgesel olarak duruma bakmamız lazım. Maalesef 1988 yılında devletler kendi menfaatleri için Saddam'a göz yummasaydılar, destek vermeseydiler ve mazlum Kürdistan halkının hakkını savunsaydılar, uluslararası seviyede bir kimyasal saldırı daha gerçekleşmezdi. Fakat uluslararası devletlerin kendi menfaatlerini insanlığa tercih ettikleri için kimyasal saldırının bugün tekrar Suriye'de gerçekleştiğini görüyoruz. Yine söylüyoruz eğer menfaatler insanlık değerine tercih edilirse, katliamlar ve soykırımlara göz yumulursa gelecekte kimyasal saldırılar yine gerçekleşecektir. Irak ise sadece Kürdistan halkına söz vermemeli ve Halepçe ile Kürdistan'ın diğer bölgelerinde oluşan manevi ve maddi mağduriyetleri gidermek için çaba göstermelidir."

Halepçe şehiderinin aileleri adına bir konuşma yapan Aras Abid de "Halepçeye yapılan saldırıda her aileden en az bir kişi şehid oldu. Hatta bazı ailelerden 14 şehid var. Onlarca aile yok edildi, onlarca çocuk ailelerini kaybetti ve ailesiz kaldılar. Sonuçta Halepçe'ye yapılan saldırılarda Halepçe viran edilmiş bir şehir oldu. Hatta Halepçe'yi görenler 'artık buranın tekrardan inşa edilmesi imkansızdır' diyordular." diye konuştu.

Programa, Halepçe Katliamı'nın 31'nci yıl dönümü dolayısıyla Irak Kürdistanı'nda bulunan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Cens, HÜDA PAR Merkez İstişare Kurulu Başkanı İsa Aydın, HÜDA PAR Merkez İstişare Kurulu üyesi Abdussamet Yalçın ve partililer de katıldı. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.