Muş’ta toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasağı

Muş’ta toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasağı
2 bin 500 oyun geçersiz sayıldığı Muş’ta oyların yeniden sayılması için HDP tarafından yapılan itirazın ardından valilik, kentte toplantı, gösteri...

2 bin 500 oyun geçersiz sayıldığı Muş’ta oyların yeniden sayılması için HDP tarafından yapılan itirazın ardından valilik, kentte toplantı, gösteri yürüyüşü ve basın açıklaması gibi eylemlerin 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Valilik açıklamasınsda ‘Provokatif eylem yapılacağı‘ gerekçesiyle kararın alındığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Vali, kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hallerde 15 günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere girişi ve çıkışı kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlayabilir. Kişilerin dolaşmalarını, toplanmalarını, araçların seyirlerini düzenleyebilir veya kısıtlayabilir, ruhsatlı da olsa her çeşit silah ve merminin taşınması ile naklini yasaklayabilir. Vali, bağlı ilçelerin birinde veya bir kaçında bütün toplantıları bir ayı geçmemek üzere yasaklayabilir. Bu çerçevede, provokatif eylem hazırlığı olduğu, Muş’ta kamu düzenine ilişkin sıkıntılar doğabileceği değerlendirildiğinden toplantı, gösteri yürüyüşü ve basın açıklaması türü eylemler bugünden itibaren 15 gün süreyle yasaklanmıştır.”

HDP seçim sonucuna itiraz etmişti

31 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimde, Muş’ta ‘cumhur ittifakı‘nın adayı Feyat Asya yüzde 34,83 ile birinci sırada, HDP’nin adayı Sırrı Sakık ve Sibel Genç 33,49 ile ikinci sırada görünüyor. 2 bin 500 oyun geçersiz sayıldığı Muş’ta oyların yeniden sayılması için itiraz edilmişti.

HDP’nin belediye eş başkan adayı Sırrı Sakık, yaptıkları incelemede 103 sandıkta hatalar tespit ettiklerini, toplamda 2 bin 500 oyun geçersiz sayıldığını belirterek İl Seçim Kurulu’na itirazda bulunmuştu. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.