Diyarbakır’dan Barzani’ye çağrı: Tarihi rolünü oynaması gerekiyor

Diyarbakır’dan Barzani’ye çağrı: Tarihi rolünü oynaması gerekiyor
Yeşil Sol Parti’den Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’ye tarihi rolünü oynama çağrısı geldi.

İbrahim ACAR/YENİGÜN HABER – Yeşil Sol Parti (YSP) Diyarbakır Milletvekili Mehmet Kamaç, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’ye çağrıda bulundu.

Diyarbakır’da 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingine katılan Yeşil Sol Parti (YSP) Milletvekili Mehmet Kamaç, çözüm için Kürtler arasında da aktörlerin bulunduğuna dikkat çekerek “Sayın Mesud Barzani’ye de rol düşüyor. Tarihi rolünü oynaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Mitinge katılan Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Kamaç, Rûdaw’a mitinge ve siyasi gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu.

mehmet-kamac-ysp.jpg

Mitinge dair soruyu yanıtlayan Kamaç, “Ortadoğu’da kan dökülmesine, çatışmaların yaşanmasına yeter diyoruz. Kalıcı bir barış olmalı diyoruz. 1 Eylül, Dünya Barış Günü’dür. Barışçıl bir süreç için yeni bir başlangıç adına bu mitingi düzenliyoruz” ifadesini kullandı.

“KÜRT DAVASI MUTLAKA ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI”

“Devlet ile PKK arasında 2013’te olduğu gibi yeni bir barış ve çözüm sürecinin başlayacağını düşünüyor musunuz?” sorusuna Kamaç, şu yanıtı verdi:

“Yıllardır savaş ve çatışma var. Kürt sorunu demiyoruz artık; Kürt halkının davası bitmedi, henüz sürüyor. Kürt davası mutlaka çözüme kavuşturulmalı. Barışçıl bir şekilde çözülmelidir.

Yıllar boyunca bu çatışmalar sürse de en sonunda barış yoluna dönülecektir. Yakın bir zamanda bir çözüm süreci başlatılmalıdır.”

'SAVAŞ POLİTİKALARI SON BULMALIDIR'

Kamaç, “Bugünkü çağrı devlete mi, PKK’ye mi, topluma mı, her kesime mi? Kime çağrıda bulunacaksınız?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Bugün Türkiye’de iktidar sadece savaş politikası yürütüyor. Çağrımız herkesedir. Hükümetin savaş politikasının yanı sıra biz diğer kesimlere de çağrıda bulunuyoruz.

‘Bu savaş politikaları son bulmalıdır, barışçıl politikalara dönmeliyiz’ diyoruz. Özellikle siyasi aktörlere çağrı yapıyoruz.

Barışın köklerinin toplum içinde olduğunu biliyoruz. Toplumumuza da özellikle çağrı yapıyoruz. Yeni bir sürecin başlaması için ‘Barış talebinizi yüksek sesle dillendirin’ diyoruz.”

“SAYIN MESUD BARZANİ’YE DE ROL DÜŞÜYOR”

“Diyalog için şu an iki tarafı birbirine yakınlaştırabilecek siyasi bir aktör var mıdır?” sorusu yöneltilen Yeşil Sol Parti’li Kamaç, şu ifadeleri kullandı:

“Öncelikle çözüme yönelik bir niyetin olması gerekiyor. Biz hükümete çağrıda bulunarak ‘Niyetinizi belli ederseniz, hem toplumdan hem ilgili çevrelerden hem de uluslararası siyasetten mutlaka aktörler çıkacaktır’ diyoruz. Aktörler olacaktır. Biz Kürtler arasında da aktörler var. Biz tüm Kürt taraflara çağrımızı yapıyoruz; özellikle Güney Kürdistan’a çağrıda bulunuyoruz. Çözüm için bu rol ve misyon onlara da düşüyor.

Sayın Mesud Barzani’ye de rol düşüyor. Tarihi rolünü oynaması gerekiyor.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.