Baro, Elçi cinayetine ilişkin brifing verecek

Baro, Elçi cinayetine ilişkin brifing verecek
Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, başkanları Tahir Elçi cinayetinde muhtemel fail ve faillerin tespiti için Londra Üniversitesi’nce hazırlanan raporu...

Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, başkanları Tahir Elçi cinayetinde muhtemel fail ve faillerin tespiti için Londra Üniversitesi’nce hazırlanan raporu 8 Şubat'ta açıklayacaklarını duyurdu.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, başkanları Tahir Elçi cinayeti soruşturmasının akıbeti hakkında 8 Şubat'ta basın toplantısı ile meslektaşlarına brifing vereceklerini belirtti. Baro Başkanı Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, Tahir Elçi'nin 28 Kasım 2015'te öldürüldüğünü hatırlatarak, Elçi öldürüldüğünde 4 kameranın kayıtta olduğunu ifade etti. Cinayetin üzerinden 3 yıl 2 ay geçmesine rağmen soruşturma dosyasında herhangi bir ilerleme kaydedilmediğini kaydeden Baro Başkanı açıklamasında, cinayet dosyasında henüz faillerin tespit edilmediği gibi hala şüpheli olarak da kimsenin bulunmadığını anımsattı.

Cinayetten sonra başlayan özensizliğin hala devam ettiğine dikkat çeken Cihan Aydın, "Soruşturma mercilerinin cinayet sonrasındaki özensiz yaklaşımları nedeniyle etkili bir olay yeri incelemesi yapılmamış, muhtemel birçok delil toplanmamış ve kaybolmuş ya da karartılmıştır" dedi.

Dosyanın aydınlatılması için ellerine ulaşan bilgi, belge ve görüntüleri derleyerek bunlardan hareketle gerekli bilimsel analizler yapılması ve konu hakkında bir rapor düzenlenmesi için belgeleri Londra Üniversitesi Adli Mimarlık Bölümü Forensic Architecture’e gönderildiğini dile getiren Aydın, "Forensic tarafından tamamen bilimsel veriler ile hazırlanan video ve buna ilişkin dilekçe soruşturma savcısına ulaştırılmıştır. Etik ve etkin bir soruşturma yürütülebilmesi adına Cumhuriyet Başsavcılığına Baromuzca 14 Aralık 2018 tarihinde sunulan bilirkişi raporuna rağmen Baro Başkanımız Tahir Elçi'nin katilin sorumluları hakkında henüz en ufacık bir işlem dahi tesis edilmemiştir" diye konuştu.

Aydın, Elçi cinayetinin aydınlatılması için verilen sözleri hatırlatmak, soruşturma dosyasının akıbeti hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 8 Şubat'ta basın mensuplarına ve meslektaşlarına birer brifing vereceklerini söyledi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.