İnsan Hakları Haftası etkinliğine katılmak ‘kabahat’ sayıldı

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hak savunucularının İnsan Hakları Haftası kapsamında Diyarbakır’daki Koşuyolu Parkı’nda basın açıklaması yapması ve açıklamaya katılması “kabahat” sayıldı. Hak savunucularına Kabahatler Kanunu dayanak gösterilerek “emre aykırı davranış”tan 581 TL idari para cezası verildi.

Diyarbakır’daki sivil toplum kuruluşları, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edildiği 10 Aralık ile başlayan İnsan Hakları Haftası’nı çeşitli etkinlikler ile kutladı.  Aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Diyarbakır Barosu’nun da olduğu 25 sivil toplum kuruluşu, 2022 yılı için de 10 Aralık’ta Koşuyolu Parkı’nda yapılacak basın açıklaması ile başlayacak çeşitli etkinlikler planladı.

Diyarbakır Valiliği ise 10 Aralık 2022 tarihinde yaptığı “basın duyurusu” ile “spor müsabakaları hariç” şehirde açık alanlarda yapılacak tüm etkinlikleri “Milli birlik ve beraberliğimizi zedeleyici provokatif eylemlerin önüne geçilebilmesi, milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliğinin tesisi, Cumhuriyetin temel nitelikleri ve Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunması, olası yasadışı eylemlerin önlenerek müessif olayların yaşanmaması amacıyla” bir gün süreyle yasakladı.

Valilik yasağına rağmen aileler ve hak savunucuları planlandığı gibi 11 Aralık’ta Koşuyolu Parkı’na geldi. Aileleri ve hak savunucularını ablukaya alan polis, açıklama yapılmasına izin vermedi. Gazetecilerin görüntü almasını da engelleyen polisler, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticisi Yakup Orak ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticisi Hayrettin Değirmenci’yi gözaltına aldı.

Bağlar İlçe Emniyet Müdürlüğü, aralarında hak savunucuları, gözlemciler, avukatlar ve Adalet Nöbeti’ni başlatan ailelerin de olduğu birçok kişi hakkında idari yaptırım uygulanmasına karar verdi. Emniyet, Diyarbakır Valiliği’nin eylem ve etkinlik yasağına aykırı davrandığı iddia edilen kişilere Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesini dayanak göstererek “emre aykırı davranış”tan 581 TL idari para cezası verdi. Hak savunucuları, kendilerine verilen idari para cezasının iptali için Sulh Ceza Hâkimliğine başvurdu. (Haber merkezi)

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İnsan Hakları Haftası etkinliğine katılmak ‘kabahat’ sayıldı
Bizi Takip Edin