Diyarbakır Yenigün

GGF: Gazetecilere saldırıyı şiddetle kınıyoruz

GGF: Gazetecilere saldırıyı şiddetle kınıyoruz
10 Eylül 2020 - 12:36

Diyarbakır’da haber takibi yaptıkları sırada saldırıya uğrayan gazeteciler için yazılı bir açıklama yapan Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu, yaşanan olaya tepki gösterdi. Saldırıyı şiddetle kınayan GGF, konunun takipçisi olacaklarını bildirdi

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Çelik, Diyarbakır’da haber takibi sırasında İhlâs Haber Ajansı (İHA) Muhabiri Murat Başal ile Demirören Haber Ajansı (DHA) Muhabiri Emrah Kızıl’ın saldırıya uğramasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Çelik, zor şartlar altında görevlerini yürüten gazetecilere saldıranların, gözaltına alınmalarının ardından serbest bırakılmasını gazetecileri kaygılandırdığını söyledi.

‘Meslektaşlarımız adına kaygılıyız’

Yaşanan saldırıyı kınayan Çelik şunları söyledi; “Bir yangın haberini takip eden iki gazeteci arkadaşımız, kalabalık bir grubun  bıçaklı saldırısına uğradı. Meslektaşlarımızdan Murat Başal’ın burnu kırılmış, Emraz Kızıl ise kesici alet ile çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. Meslektaşlarımıza yönelik yapılan bu menfur saldırı kabul edilebilir değildir.  Kamu oyunu doğru bilgilendirmek adına görevlerini en iyi şekilde ifa etmek için, sahada canla başla çalışan arkadaşlarımıza yönelik bu çirkin saldırının failleri gözaltına alındıktan sonra,  arkadaşlarımızın şikayetçi olmasına rağmen,  Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı’nın talimatı ile serbest bırakılması, bizleri endişelendirmekte ve meslektaşlarımız adına kaygılandırmaktadır.

‘GGF olarak bu takipçisi olacağız’

Yetkili makamların söz konusu olay ile ilgili yürütülen soruşturmaya gerekli hassasiyeti göstermesini bekliyoruz.  Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu olarak, yaşanan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. 9 İl’in Cemiyetlerini bünyesinde barındıran GGF olarak bu konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz” dedi. (Haber Merkezi)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım