Video Haber:”16 milyar liralık destek olumlu ama yetersiz”

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarıma yönelik verilecek 16 milyar liralık destek hakkında konuşan Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri Bekir Doğan, desteği olumlu ancak yetersiz bulduklarını söyledi

BATMAN – Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada tarımsal hasılada Avrupa’da birinci, dünyada 7’nci sırada bulunduklarını aktaran Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal destekte 2018 yılında 14,5 milyar liralık ödeme yaptıklarını, 2019 yılında da tarıma 16,1 milyar liralık destek vereceklerini söyledi. Bakan Pakdemirli’nin tarıma verecekleri desteklerle ilgili konuşan Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri ve Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Batman Şube Başkanı Ebubekir Doğan, 16 milyar liralık desteğin olumlu; ama yetersiz olduğunu söyledi. Doğan, tarımsal yatırımların ve sanayinin daha da ilerletilmesi gerektiğini kaydetti. Tarıma yapılacak her yatırımın önemli olduğunu belirten Doğan, “Ülkemizde tarıma gayri milli safi hasıla olarak her yıl bir bütçe ayrılıyor. Tarım da bizim için millidir. Hatta her şeyden daha önemlidir. Doğrudur, Avrupa’da üretim açısından ülkesel bazda belki birinci sırada olabiliriz. Türkiye’deki tarımsal üretimin çok iyi olduğu noktasında bu konuda Sayın Bakanla aynı fikirde değilim. Çünkü bizim ülkemiz 4 iklimin çok rahatlıkla yaşandığı, çok geniş ve güzel topraklara, coğrafyaya sahip bir ülkedir. Dolayısıyla birim başına çok ileride olduğumuzu düşünmüyorum.” dedi.

“Destek olumlu ama yetersiz”

Tarım ve Orman Bakanlığının vereceği desteğin olumlu olduğunu ve desteklediklerini ifade eden Doğan, “Ülkemizde tarım politikasında son zamanlarda baya bir gelişme var. Tabi ki Bakanlığın verdiği desteklerin artması son derece olumludur, destekliyoruz. Gelişmekte olan bütün yatırımlar, destekler bizim için çok önemlidir. Yalnız bu desteklerin yetersiz olduğunu düşünüyoruz. Çünkü çiftçilerle sürekli iç içeyiz. Sürekli köylere gidip danışmanlık hizmeti veriyoruz ve bu desteklerin yeterli olmadığını görüyoruz. Ülkemiz coğrafi, tarım arazisi olarak çok geniş bir alana sahiptir. Son derece üretim miktarı, alan olarak çok fazladır. Dolayısıyla 16 milyar liralık desteğin olumlu; ama yetersiz olduğunu düşünüyorum. Eğer imkânlar varsa bunun biraz daha ilerletilmesi, tarımsal yatırımların, projelerin ve tarımsal sanayinin daha da ilerletilmesi gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu. Konuşmasında ziraat mühendisi atamalarının yapılmasını beklediklerini vurgulayan Doğan, son olarak şunları söyledi: “Atama yapılacak diye uzun süredir beklentilerimiz var. Tarımsal üretimin bir ülkede eğitimli insanlarla gelişebileceğini düşünüyorum. Dolayısıyla mutlaka Bakanlığın bu konuya el atması gerektiğini düşünüyorum. Çiftçi mutlaka teknik elemanlarla buluşturulmalıdır. Bakanlığın bu noktada desteğini artırmasını bekliyoruz.” (İLKHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Video Haber:”16 milyar liralık destek olumlu ama yetersiz”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin