Video Haber: Kavurucu güneş altında ekmek mücadelesi

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin en sıcak kentlerinden Gaziantep’te meslekleri gereği yüksek sıcaklıklarda ve açık alanlarda çalışmak zorunda kalan asfalt işçileri, gün boyu kavurucu güneş altında ekmek mücadelesi veriyor.

DİYARBAKIR YENİGÜN – Gaziantep’te bunaltıcı sıcaklar günlük yaşamı zorlaştırıyor. Hava sıcaklığının gün içerisinde 45 dereceyi aşması özellikle bazı meslek grupları için günlerin daha da zor geçmesine neden oluyor. Gün boyu bir yandan sıcakla bir yandan da çalıştıkları ortamın zorluğuyla mücadele etmek durumunda kalan işçiler, ailelerinin geçimini sağlamak için bu zorluklara katlanmak zorunda kalıyor. Gaziantep’te asfalt yapım işlerinde çalışan işçiler, yaz ayının kavurucu sıcağına aldırmadan sabahın erken saatlerinden akşama kadar, kavurucu güneşin altında çalışıyor. Hava sıcaklığının gün içerisinde dayanılmaz boyutlara ulaştığı Güneydoğu illerinden Gaziantep’te, iş yerlerinde klima olmadan çalışmak dahi mümkün olmazken, asfalt yapım işlerinde çalışan işçiler, bu tür konforlardan çok uzak bir ortamda çalışmak zorunda.

Şahinbey ilçesindeki mahallelerde asfaltlama çalışması yapan işçiler, sıcaklık sebebiyle adeta kaynayan asfaltın sıcaklığıyla mücadele ediyor. Yüksek sıcaklıklara rağmen çok zor şartlar altında ekmek mücadelesi veren işçiler, ailelerinin rızkı için alın teri döküyor.

Kamyonlarla bölgeye taşınan asfalt, iki operatörün kullandığı iş makinesi yardımıyla yola uygulanırken makinelerin yetersiz kaldığı yerlerde ise asfalt üzerinde çalışmak durumunda kalan işçiler, yaklaşık 12 saat boyunca yakıcı güneşin yanı sıra asfaltın sıcaklığıyla da mücadele etmek durumunda kalıyor.

Şahinbey Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı asfalt ekipleri, kentte hava sıcaklığının 45 dereceyi, asfalt sıcaklığının ise 100 dereceyi bulduğunu belirterek, meslekleri zor olsa da ailelerinin rızkı için çabalamak zorunda olduklarını belirtiyor.

Kavurucu güneşin yanı sıra asfalttan gelen sıcakla da mücadele ettiklerini belirten Mehmet Karakaya, çok zor şartlarda da olsa işlerini aksatmamaya çalıştıklarını ve ekmek mücadelesi verdiklerini belirtti.

“Rızkımızı kazanmak için mecburen çalışıyoruz”

Karakaya, “Havanın ve asfaltın sıcaklığı birleşince çok çekilmez oluyor. Ama rızkımızı kazanmak için mecburen çalışıyoruz. Bu işe ilk başladığımızda daha çok zorluk çektik. Ama zaman geçtikçe alıştık. Belli bir süreden sonra insan zorlansa da asfaltın sıcaklığına alışıyor. Bu işi yapıp da zorlanmamak elde değil. Havanın ve asfaltın sıcaklığı var. Normal şartlarda bu havada 5 dakika güneşin altında bile durulmaz ama mecbur çalışıyoruz.” dedi.

“Ailemizin rızkı için çabalamak ve çalışmak zorundayız”

Metin Kara 40 dereceyi aşan sıcak havaya ve kaynayan asfaltın sıcaklığına rağmen ailelerinin geçimini sağlamak için gün boyu çalıştıklarını belirten Metin Kara, şunları söyledi;

“Ben bir yıl önce bu mesleğe başladım. Hem hava hem de asfalt sıcak, tabi ki zorlanıyoruz. Havanın ve asfaltının sıcaklığı bizi zorluyor. Ama her şekilde de ailemizin geçimini sağlamak ve rızkımızı kazanmak zorundayız. Tabi illa ki yoruluyoruz. Havanın ve asfaltın sıcaklığı bizi bunaltıyor. Ama ailemizin rızkı için çabalamak ve çalışmak zorundayız.”

“Bazen sıcaklıktan dolayı bayılan arkadaşlarımız bile oluyor”

Özellikle öğle saatlerinde epey zorluk çektiklerini belirten Aziz Bozkurt ise “3 yıldır bu işi yapıyorum. Havanın sıcaklığından dolayı bayağı bir zorlanıyoruz. Sabah ve ikindi saatlerinde hava biraz normal oluyor. Ama öğle sıcaklığı bizi daha çok yıpratıyor. Sıcaktan dolayı bunalıyoruz. Sıcaklık ve susuzluk bizi çok yoruyor. Çalışırken asfaltın buharı yüzümüze vuruyor, bir de havanın da sıcaklığı bu duruma eklenince bayağı bir terliyoruz ve sıcaklık inanılmaz derecede bizi zorluyor. Bazen sıcaklıktan dolayı bayılan arkadaşlarımız bile oluyor. Ama ailemizin geçimi için çalışmak zorundayız. Başka bir iş bulamadığımız için bu işi yapmak zorundayız.” ifadelerini kullandı.

“Havanın ve asfaltın sıcaklığı gerçekten çok zor oluyor”

Havanın ve asfaltın sıcaklığına dayanamayan bazı arkadaşlarının baygınlık geçirdiğini ifade eden Eyüp Kaçar da “Havanın ve asfaltın sıcaklığı gerçekten bizi çok zorluyor. Bazen asfalt ayaklarımızın içine giriyor. Ayaklarımızın altı yanıyor. Asfaltın buharı ve havanın sıcaklığı bizi çok etkiliyor. Gözlerimiz de yanıyor. Bazen vatandaşlar yanımıza geliyor ve 5 dakika bile duramıyorlar. Ama biz akşama kadar asfaltın içerisindeyiz.” şeklinde konuştu. (İLKHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Video Haber: Kavurucu güneş altında ekmek mücadelesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin