Video Haber – Diyarbakır’da gözaltılara tepki

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YENİGÜN HABER – ​ Amed Emek ve Demokrasi Platformu, 18 siyasetçi ve sendikacının gözaltına alındığı operasyona tepki göstererek, antidemokratik uygulamalara son verilmesi ve gözaltıların serbest bırakılmasını istedi.

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, bu sabah Diyarbakır ile birlikte İzmir, Antalya ve Mardin’de eş zamanlı yapılan polis operasyonları ile 18 siyasetçi ve sendikacının gözaltına alındığı operasyona ilişkin Sağlık ve Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şube binası önünde açıklama yaptı.

Açıklama öncesi konuşan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Doğan Hatun, gözaltıları kınayarak, “Bize terörist muamelesi yapmayın. Bir telefon kadar yakınız, koçbaşlarıyla kapılarımızı kırmanıza gerek yok. Kamuya açık bir şekilde açıklamalar yapıyoruz. Biz bu ülkenin yüz akıyız” dedi.

‘Gözaltılar rutinleşti’

Açıklamayı okuyan KESK Dönem Sözcüsü Nasır Demirkıran, “Gözaltı ve operasyonları ülkenin rutini haline getiren AKP iktidarı uygulamalarına , yanında yer almayan, yanlışını dile getiren sendika ve meslek odaları yönetici ve üyelerini, sivil toplum örgütlerini, parti temsilcilerini ve sivil toplum aktivistlerini baskı, tehdit ve gözaltına alarak, tutuklayarak sindirmeye çalışmaktadır. Tek bir farklı ses duymaya tahammül etmeyen iktidar, toplumu faşizan yöntemlerle yönetmeye çalışmaktadır” diye belirtti.

‘Çocuklar darp edildi’

Bu sabah yapılan ev baskınlarında 15 sendikalının gözaltına alındığını kaydeden Demirkan, “Yapılan ev baskınında bir arkadaşımızın başına silah dayanmış evde bulunan küçük yaştaki çocukları darp edilmiştir. Bu insanlık dışı tutumu şiddetle kınıyor, sorumlular hakkında derhal işlem başlatılmasını talep ediyoruz. Demokratik eylem ve etkinlikler, gerekçe gösterilerek haksız ve hukuksuz bir biçimde gözaltına alınmışlardır. Çağrıldığı zaman ifade vermeye gidebilecek arkadaşlarımızın gecenin bir yarısı evlerinden apar topar gözaltına alınması toplumsal korku ve sindirme yaratmayacak tam tersine mücadelemiz büyüyerek devam edecektir” ifadelerini kullandı.

‘Gözaltılar serbest bırakılsın’

Avukat kısıtlamasına da tepki gösteren Demirkan, “Bu hukuksuz uygulamalar neticesinde anlıyoruz ki AKP hükümeti sendikalarımızı, meslek odalarımızı hedef almakta; anayasal haklarımızı yok saymakta, eylem ve etkinliklerimizi kriminalize etmeye çalışmaktadır. 2016 Eylül ayından itibaren toplumsal muhalefete yönelik gözaltılar, tutuklamalar, ihraçlar ve sürgünlerle emek, demokrasi ve barış mücadelemiz kriminalize edilmeye çalışılmakta. Ancak bizler bütün hukuksuz, adaletsiz kararlarınıza, uygulamalarınıza rağmen vazgeçmeyip, boyun eğmeyip mücadelemizi kaldığımız yerden sürdürmeye devam edeceğiz. Geçmişte nasıl ki boyun eğmedik bu günde bu haksız suçlamalarınıza karşı asla susmayacağız. Gözaltına alınan sendika ve meslek odası yönetici ve üyeleri, sivil toplum örgütü çalışanları, siyasi parti aktivistlerinin  derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Bu antidemokratik uygulamalar bizleri haklı mücadelemizden vazgeçiremeyecektir” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Video Haber – Diyarbakır’da gözaltılara tepki

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin