“Türkiye'de 130 bin 500 öğretmen açığı var”

“Türkiye'de 130 bin 500 öğretmen açığı var”
Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şubesi tarafından 2018 yılı eğitim değerlendirme raporunda Türkiye'deki öğretmen açığı ve eğitim sorunlarına dikkat çekildi ŞANLIURFA ...

Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şubesi tarafından 2018 yılı eğitim değerlendirme raporunda Türkiye'deki öğretmen açığı ve eğitim sorunlarına dikkat çekildi

ŞANLIURFA  - Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun tarafından "Eğitime Bakış 2018 yılı izleme ve değerlendirme raporu" yayınladı. Yayınlanan raporda, eğitim sorunları ile ilgili önemli noktalara dikkat çekildi. Türkiye'nin, öğretmenlerin niteliklerini daha da artırmaya dönük taleplerini olumlu karşıladıklarını yalnız bunun alt yapısının oluşturulması gerektiğini ifade eden Coşkun, "Genel Merkezimizin hazırladığı rapora göre; öğrencileri öğretmenlerle buluşturma noktasındaki eksikliğin giderilmesi gerektiğini söylüyoruz. Bir taraftan da öğretmenleri yeniden öğrencilikle buluşturmak isteyen bir kitle var. Türkiye'nin nitelikli öğretmen sorunu yoktur. Çünkü öğretmenlerimizin veri olabilecek bir nitelik eksikliği söz konusu değildir. Türkiye'nin, öğretmenlerin niteliklerini daha da artırmaya dönük taleplerini, isteklerini karşılayacak, kolaylaştıracak, özendirecek, ödüllendirecek mekanizmalara, sistemlere ve mevzuata ihtiyacı var." dedi.

“Türkiye'nin öğretmen açığı toplamda 130 bin 500 civarındadır”

"Öncelikli mesele hiç şüphesiz öğretmen açığı meselesidir." diyen Coşkun, "OECD ortalamalarında öğretmen başına düşen öğrenci sayısı üzerinden bakıldığında, 'Türkiye'nin öğretmen açığı toplamda 130 bin 500' civarındadır. Bu veri tek başına, önemli bir öğretmen ihtiyacı olduğunu doğrulamaktadır. Biz öğrencileri öğretmenle buluşturma noktasındaki eksikliğin giderilmesi gerektiğini söylüyoruz. Hem ihtiyacı azaltmak hem de arz havuzunda taşmayı engellemek için birkaç yıl sürecek şekilde her yıl 40-50 bin civarında öğretmen ataması yapmaya devam etmek gerekir. Her geçen yıl büyüyen öğretmen adayı sayısı, eğitim fakültelerindeki öğrenciler, herkese açık pedagojik formasyon eğitimleri ve KPSS kapsamında öğretmenlik alan sınavına girenler dikkate alındığında yakın gelecekte sayı bir milyona ulaşacaktır." ifadelerini kullanıldı. Eğitim Bir-Sen olarak eğitim konusunda sorumluluklarını yerine getirdiklerini belirten Coşkun, "Biz Eğitim-Bir-Sen olarak, eğitimle ilgili hiçbir konuda 'bana ne' demedik, demeyeceğiz. Beklentimiz ve isteğimiz, muhataplarımızın, paydaşlarımızın, kurum ve kişi düzeyindeki yetki ve görev sahiplerinin de 'sana ne' stratejisiyle insana ve eğitime zarar verme hatasına düşmemeleridir. Millî Eğitim Bakanlığı, 2023 Eğitim Vizyonunda veri temelli analiz ve politika yapılacağını vurgulamıştır. Bunu çok önemsiyoruz. Bakanlığın veri temelli analizler yapması ve verileri, araştırmacılar ve sivil toplum örgütleriyle paylaşması, doğru kararların üretilmesi ve kararların hızla hayata geçirilmesi noktasında önemli bir eşiktir." şeklinde konuştu. Sözleşmeli öğretmen uygulamasına son verilerek kadroya geçiş sürecinin hızlandırılması gerektiğine dikkat çeken Coşkun, "Öğretmenlerin öğrenci başarısı üzerindeki etkisinin, müfredattan da öğretim teknik ve materyallerinden de çok daha yüksek ve anlamlı olduğu gözüküyor. Öğretmenler, dezavantajlı öğrencilerin dezavantajını ortadan kaldıracak en önemli unsur olarak tanımlanmaktadır. Sözleşmeli öğretmen istihdamı sonlandırılmalı, kadroya geçiş süreci ivedilikle başlatmalıdır." dedi.

“Maaş ile ücretlerde kapsamlı iyileştirmenin gecikmeden yapılsın”

Eğitim kurumu yöneticiliğiyle ilgili yapılması planlanan yasal ve idari düzenlemelere değinen Coşkun, şöyle devam etti:

"Öncelikli hassasiyet mevcut eğitimi kurumu yöneticilerinin konumlarının ve durumlarının kazanılmış hakka saygı çerçevesinde korunmasını sağlayacak bir hükmün yer alması olmalıdır. Çünkü mevcut yöneticiler kura sonucu değil, dönemi itibarıyla açılan sınavları kazanmaya dönük bir çabanın sonucu olarak bulundukları görevlere atandılar. Bir dönemin siyasetine damga vuran 'dün dündür, bugün bugündür' anlayışının kamu idaresine, özellikle de eğitim hizmetleri alanına sirayet etmemesi, eğitimi önceleyen herkesin fakat özellikle de Bakanlığın sorumluluğudur." Okul yöneticileri ve öğretmenlerin maaşları OECD ülkeleriyle kıyaslandığında oldukça düşük olduğuna işaret eden Coşkun, "Öğretmenlik mesleğinin statüsüne yönelik kapsamlı araştırmamızın sonucuna göre Türkiye'deki öğretmenlerin önemli bir kısmı aldıkları ücretlerden memnun değildir. Dahası, mesleki kıdem arttıkça memnuniyetsizlik düzeyi de artmaktadır. Bundan dolayı hem öğretmenlerin hem okul yöneticilerinin maaşları ile ücretlerinde kapsamlı iyileştirmenin gecikmeden yapılması gerekiyor." dedi. Kendisine hizmet edenleri mutlu etmeyen bir eğitim sisteminden toplumun ve ülkenin refah seviyesinin artmasının beklenemeyeceğinin altını çizen Coşkun, "Son dönemlerde öğretmen odalarının değişmez gündem maddesi hiç kuşkusuz 3600 ek göstergedir. Sayın Bakanımızdan, bu noktada hem öğretmenlerimiz dışındaki eğitim çalışanları için hem de birçoğu okullarımızdaki öğrencilerin velisi olan diğer kamu görevlileri için sorumluluk almasını, bütün kamu görevlilerinin ek gösterge mutluluğu yaşamasına katkıda bulunmasını bekliyoruz. Kendisine hizmet edenleri mutlu etmeyen bir eğitim sisteminden, bireyin ufkunu, toplumun ve ülkenin refahını artırması beklenemez." diye konuştu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan 2023 Eğitim Vizyonuna vurgu yapan Coşkun, "Eğitim sistemine yönelik izleme ve değerlendirme raporunu hazırlarken de Bakanlık tarafından açıklanan 2023 Eğitim Vizyonuna dair görüşlerimizi ifade ederken de 'yaşasın' ya da 'kahrolsun' seçenekleriyle sınırlı bir düzlemde olmadık. Doğru gördüklerimizi övüp desteklemeyi; yanlış bulduklarımızı ifade edip eleştirmeyi esas alan bir bakışla hareket ettik. Eğitim-Bir-Sen olarak, bu izleme ve değerlendirme raporu ile eğitim sistemine ilişkin sorunlu alanlara dair veri temelli bir analizin yapılmasına, eğitim sistemini iyileştirecek tartışmaların ve politikaların geliştirilmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Umuyoruz ki, bu rapor ile eğitimde karar alma süreçleri daha katılımcı, toplumsal talepleri dikkate alan ve veri temelli olarak gerçekleşecek. Raporun eğitim camiası ve tüm Türkiye için faydalı olacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.