Dolar 18,5449
Euro 18,2156
Altın 991,99
BİST 3.146,89
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 35°C
Açık
Diyarbakır
35°C
Açık
Cts 33°C
Paz 32°C
Pts 33°C
Sal 32°C

Sur’da satılığa çıkarılan arsaların ihalesi için iptal davası açıldı

Sur’da satılığa çıkarılan arsaların ihalesi için iptal davası açıldı
A+
A-
5 Ocak 2019 14:40

Sur Belediyesi’nin, belediyeye ait 14 arsayı satışa çıkarması nedeni ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Mimarlar Odası Eş Başkanı Şerefhan Aydın, kamu yararı doğrultusunda kullanılması gereken parsellerin ticari amaçla satışa çıkarıldığını savunarak, taşınmazların yasal boşluklardan yararlanılarak rantsal alana dönüştürüldüğünü söyledi. Aydın, arsaların satış ihalesinin iptali için dava açtıklarını kaydetti

Mehmet Uğur ÇAKIL

DİYARBAKIR- Geçtiğimiz günlerde Sur Belediyesi tarafından kentin bazı noktalarına asılan ve Sur ilçesinde 14 adet arsanın satışa çıkarıldığını duyuran pankartlar kentte tepki ile karşılandı. Yerel seçimlere üç ay kala belediyeye ait taşınmazların satışı için ihale yapılması dikkat çekerken, TMMOB ve Sur Platformu, Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Mimarlar Odası Eş Başkanı Şerefhan Aydın, belediyeye ait arsaların seçim arifesinde satışa çıkarılmasını “hem yasal hem de ahlaki yönden tartışmalıdır” sözleriyle eleştirdi.

“Belediyeye ait arsalar ticari amaçla satışa sunuluyor”

Sur Belediyesi tarafından yerel seçim öncesi satışa çıkarılan arsaların ticari amaçla satışa çıkarıldığını savunan Mimarlar Odası Eş Başkanı Şerefhan Aydın, “Bilindiği üzere Sur Belediyesi 2 yıldır kayyım tarafından yönetilmekte ve üç ay sonra da ülke yerel seçime girmektedir. Yani atama ile göreve gelen kayyımın görevi bir süre sonra sona erecektir. Sur Belediyesi tarafından kentin farklı noktalarında 14 adet parselin satışı için ihale duyurusu yapılmıştır. Yerel seçimlere üç ay kala belediye mülkiyetinde bulunan taşınmazlara dair alelacele alınan satış kararı, hem yasal hem de ahlaki yönden tartışmalıdır. Mevcut yönetimin 3 ay sonra değişeceği gün gibi ortadadır, buna rağmen kayyımın böyle bir tasarrufta bulunması kentin büyük tepkisine yol açmıştır. Teknik ve hukuki yönden incelendiğinde oluşan 14 adet parselin imar kanununun 18. Madde uygulaması ile  Düzenleme Ortaklık Payı (DOP)’dan elde edilen imar yollarının, imar kanununun 15., 16. Ve Tapu kanununun 21. Maddesi uyarınca ihdası yapılarak belediyeye tescili yapılmıştır. Daha sonra tescili yapılan bu 14 adet parsel, İmar Kanununun 18. Madde uygulaması ile 13 adet parsel konut ve 1 adet parsel de özel eğitim tesis alanı olarak satışa çıkarılmıştır. Bunlardan anlaşılacağı üzere aslında kamusal alanların yasal boşluklardan yararlanılarak rantsal alanlara dönüştürülmektedir. Bu alanların kamusal yarar doğrultusunda(yeşil alan, okul, sağlık merkezi, kültür merkezi vb.) kullanılması gerekirken, şu an tamamen ticari amaçla satışa çıkarıldığı anlaşılmaktadır.  Sur gibi bir bölgede tarihi kent kırımı sonrası oluşan binlerce evsiz ve mağdur bırakılmış insanımız varken, bu parsellerde mağduriyeti gidermek amacı ile sosyal konut üretilebilecekken, maalesef ticari amaçla satışa sunulmaktadır” şeklinde konuştu.

Yürütmenin durdurulması için dava açıldı

Belediyeye ait taşınmazların kamu yararı dışında kullanılmasına ilişkin olarak Danıştay’ın belediyelerin toplu arsa satışına dair iptal kararları aldığını hatırlatan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü; “Danıştay’ın bu durumda olan yani uygulama sahalarında kapanan yolların veya DOP’dan elde edilen taşınmazların kamu yararı dışında kullanılması durumunda iptal ettiği çok sayıda davanın olduğu bilinmektedir. Ayrıca daha önce Danıştay’ın belediyelerin toplu arsa satışına dair iptal kararlarının olduğunu da hatırlatmak isteriz. Hem siyasal ve idari teamüller hem de ihalenin yapılış biçimi ve süreci, seçim arifesinde yapılmaması gereken bu işlemin yangından mal kaçırma biçiminde işten kotarılmaya çalışıldığını göstermektedir. Daha önce yine kayyım marifetiyle Silopi Belediyesi’nde belediyeye ait birkaç parselin birilerine kelepir fiyatına peşkeş çekildiğini bildiğimizden bu satışlara da şüphe ile yaklaşılmaktayız.  Dün Silopi’de bugün de Sur’da bu yöntem uygulanmaya çalışılıyor. Yarın ise Diyarbakır’ın diğer ilçe belediyelerinin de arazi taşınmazlarının satışına dönük çalışmaların yapılacağının bilgisine sahibiz. Bu yapılan işlerin bir taraftan kamu malının talanı, diğer taraftan görevi kötüye kullanma olduğunu yetkililere hatırlatırız. Bu süreci bu çerçevede takip edeceğimizi belirterek, kamuoyunu duyarlı olmaya, kentimizin demokratik kitle örgütlerini de bu önemli süreçte üzerlerine düşen rolü yerine getirmeye ve kenti sahiplenmeye çağırıyoruz.  Biz TMMOB, İKK ve Sur Platformu olarak bu ihalenin derhal iptal edilmesi ve bu parsellerin seçim sonrasında gerekli revizyonları yapılarak halkın seçtiği meclis marifeti ile kamu yararı gözetilerek değerlendirilmesini talep ediyoruz.   Hukuka aykırı bu uygulamanın yürütmesinin durdurulması davası açtığımızın da bilgisini kamuoyu ile paylaşmak isteriz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.